MBI SHTRIRJEN E POPULLIT DHE FISEVE DARDANE

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2023

Abdulla Mehmeti
Dëshmi

MBI SHTRIRJEN E POPULLIT DHE FISEVE DARDANE*

Populli, jo fisi ilir i dardanëve, ka jetuar nga parahistoria, në vazhdimësi historike dhe gjeografike, në gjithë hapësirën e Gadishullit Ilirik, në Gadishullin e Anadollit (pjesën veriperëndimore), si edhe në vende të tjera ku janë shpërngulur një pjesë e fiseve dardane, pas Luftës së Trojës, me ekspeditat ushtarake të Kirit të Madh dhe të Lekës së Madh, për shkak të katastrofave të mëdha natyrore, tërmeteve, thatësirave të mëdha në Azinë e Vogël mes shek. XV-XII, mortajave shfarosëse etj.

Me gjithë përpjekjet e mëdha përgjatë disa shekujve me radhë, për shkaqe të njohura nga studiuesit e historisë dhe jo vetëm, shkatërruesit e dëshmive materiale dhe të burimeve historike nuk kanë arritur ta fshijnë gjithë atë histori të madhe mijëvjeçare të dardanëve dhe Dardanisë.

Një shembull e publikojmë me këtë rast, nga një hartë e vjetër, edicioni i hartave ushtarake nga arkivat e huaja, ku shihet qartë prania e dardanëve dhe fiseve të tyre, të shënuara në hartë me vija të kuqe.

* Një popull që ka arritur të krijojë formacione të veta shtetërore, disa mbretëri gjatë historisë, nuk mund të quhet fis, pavarësisht nga emërtimi i tyre nga disa autorë të lashtësisë dhe të kohës së re. (A.M.)

TË FUNDIT
9 orë
Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri
2 ditë
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari
3 javë
Tare flet për të ardhmen e tij
4 javë
Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë
1 muaj
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

ME TE LEXUARA

9 orë
Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

LEXO MË SHUMË

fronti evropian

Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

igli

Tare flet për të ardhmen e tij

gordana-siljanovska-1392x899

Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

KSHZ

KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

dardha

Humbni peshë duke ngrënë dardha

Kiara tito

Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

Polici-a-2-750x430

Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë

INFO

NA NDIQ