Mbikëqyrësi japonez i privatësisë paralajmëron OpenAI – krijuesin e ChatGPT për të dhënat e përdoruesit

Picture of INA
INA

03/06/2023

Mbikëqyrësi japonez i privatësisë të premten bëri të ditur se e ka paralajmëruar OpenAI – start-up-in e mbështetur nga Microsoft – që qëndron prapa chatbot-it ChatGPT, që të mos koleksionojë të dhëna sensitive pa marrë leje nga përdoruesit.

“OpenAI duhet të minimizojë të dhënat e ndjeshme që mbledh për mësimin e makinerive”, tha në një deklaratë Komisioni për Mbrojtjen e Informacionit Personal, duke shtuar se mund të ndërmarrë veprime të mëtejshme nëse ka më shumë shqetësime.

Rregullatorët në mbarë botën po përpiqen të hartojnë rregulla që rregullojnë përdorimin e inteligjencës artificiale gjeneruese, e cila mund të krijojë tekst dhe imazhe, ndikimi i të cilës teknologji përkrahësit e saj e krahasojnë me periudhën e ardhjes së internetit, raporton Reuters.

Përderisa Japonia ka ngecur me disa nga tendencat e fundit të teknologjisë, ajo shihet se ka një nxitje më të madhe për të mbajtur ritmin me përparimet në sektorin e inteligjencës artificiale dhe robotikës për të ruajtur produktivitetin, teksa popullsia e saj zvogëlohet.

Mbikëqyrësi vuri në pah nevojën për të balancuar shqetësimet e privatësisë me përfitimet e mundshme të inteligjencës artificiale gjeneruese, duke përfshirë përshpejtimin e inovacionit dhe trajtimin e problemeve të tilla si ndryshimi i klimës.

TË FUNDIT
21 orë
Rrjeti social X vendos ti bëjë pëlqimet private për të gjithë përdoruesit
21 orë
Për çfarë është e aftë Inteligjenca Artificiale?
21 orë
Çfarë e shtyu Elon Musk të hiqte dorë nga padia kundër kompanisë 'Open AI'?
2 ditë
Përdorimi i tepruar i internetit “fik” trurin
3 ditë
Modaliteti i ri i lojës i iPhone e bën atë “më të shpejtë” dhe “me reagim të përmirësuar”

ME TE LEXUARA

21 orë
Për çfarë është e aftë Inteligjenca Artificiale?
21 orë
Rrjeti social X vendos ti bëjë pëlqimet private për të gjithë përdoruesit
21 orë
Çfarë e shtyu Elon Musk të hiqte dorë nga padia kundër kompanisë 'Open AI'?

LEXO MË SHUMË

Elon Musk X twitter

Rrjeti social X vendos ti bëjë pëlqimet private për të gjithë përdoruesit

intelegjenca artificiale

Për çfarë është e aftë Inteligjenca Artificiale?

Elon-Musk-cip

Çfarë e shtyu Elon Musk të hiqte dorë nga padia kundër kompanisë ‘Open AI’?

femij telefon

Përdorimi i tepruar i internetit “fik” trurin

apple

Modaliteti i ri i lojës i iPhone e bën atë “më të shpejtë” dhe “me reagim të përmirësuar”

Elon Musk X twitter

Elon Musk kërcënon të ndalojë përdorimin e pajisjeve Apple në kompanitë e tij për shkak të partneritetit me OpenAI

Apple-1

Apple përfshin ChatGPT-në në pajisjet iPhone e Mac

Apple-1

Apple publikon reklamën e re ‘të çuditshme’ për veçorinë me prekje të dyfishtë

google maps

Google Maps po ju paralajmëron: Keni kohë deri më 1 dhjetor

INFO

NA NDIQ