Mbledhja e LSDM-së, Kovaçevski: Është mirë që opozita po ndryshon qëndrim

INA
INA

9 Qershor, 2023

Kryetari i LSDM-së dhe kryeministër Dimitar Kovaçevski, para takimeve të kryesisë së partisë për rezultatin e takimit të liderëve për ndryshimet kushtetuese, tha se ka ndryshim të qëndrimit të opozitës VMRO-DPMNE për këtë çështje dhe se është shumë pozitive që po hapet hapësira, më në fund qytetarët ta arrijnë qëllimin e dytë strategjik – anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

“Natyrisht, ne jemi duke negociuar me Brukselin, nuk jemi duke negociuar me Bullgarinë, ne kemi një kornizë negociuese që është miratuar nga 27 anëtarë të BE-së, të paraqitur nga presidenca franceze dhe unë besoj se procesi duhet të zhvillohet në kuadër të kësaj kornize negociuese, e cila siguroi mbrojtjen e gjuhës maqedonase, mbrojti identitetin maqedonas, mbrojti kulturën maqedonase, fillimi i negociatave që fillimisht filluan më 19 korrik të vitit të kaluar. Ne kemi një detyrim që duhet ta përmbushim, që është përfshirja e pjesëve të tjera të kombeve në Preambulë dhe më pas procesi vazhdon me hapjen e kapitujve. Unë jam optimist racional, besoj në arritjen e qëllimit dhe punoj për ta arritur atë qëllim” tha Kovaçevski, përcjell Klan Macedonia

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pensionist

Prej nesër fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

bilall kasami

Kasami: Nuk do të votojmë për ndryshimet Kushtetuese, kërkojmë të hiqet 20%

iphone dyqan

Sa rroga nevojiten për iPhone 15 në Maqedoni dhe në rajon

market

AUV: Ushqimi që importohet në RMV – i sigurtë!

Digital era Romaing

Prej sot roamingu me BE më lirë për qytetarët e Maqedonisë së Veriut

mickoski

Mickoski: Deputetët do të largohen nga Kuvendi nëse qeveria provon ta miratojë Ligjin për amnisti me procedurë të shkurtuar dhe flamur evropian

bujar osmani

Trupat serbe pranë kufirit me Kosovën, Bujar Osmani kontakton Daçiqin: Mirëpres deklaratën për tërheqje

Polici-a-2-750x430

Rast i rëndë në Shkup! Theret për vdekje një 35-vjeçar dhe i vihet flaka banesës ku qëndronte

zemra semundje

Shtohen sëmundjet e zemrës tek të rinjtë në Maqedoni, mjekët apelojnë për kontrolle

INFO

NA NDIQ