Mbledhja e sotme e Qeverisë, ja vendimet e miratuara

INA
INA

6 Qershor, 2023

Sot u zhvillua seanca e 158-të e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, ku u vendos që në Shkup të ndërtohet parku i parë kulturor për inovacion, transmeton Portalb.mk.

Në njoftimin e Qeverisë, theksohet që ky lloj projekti tashmë gjendet në Lubljanë, Tiranë, Strasburg dhe Prishtinë, ku të rinjtë do të mund të realizojnë kapacitetet e tyre. Këtu do të mbështetet të rinjtë që do të duan të krijojnë biznese, por nuk kanë mjete të mjaftueshme financiare.

Qeveria miratoi propozimin për pushim pa pagesë në vitin 2023 për fëmijët e familjeve në rrezik social dhe fëmijët që shfrytëzojnë shtesa të veçanta.

Zoran Trifunovski u emërua ushtruesi i detyrës – drejtor në Ndërmarrjen Publike “Hekurudhat e Republikës së Maqedonisë së Veriut – Infrastruktura”, pasi Hari Lokvenec dha dorëheqje.

Maqedonia e Veriut pranoi që ushtarë të huaj të realizojnë trajnime në vend, ndërkohë të dërgon disa përfaqësues për ushtrime në Serbi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

MPB-policia-maqedonise

Të punësuarit në MPB sot marrin rrogat më të larta për 10%

moti sot

Moti në Maqedoninë e Veriut

IMG_5660

Dega e Alternativës në Tetovë zgjodhi kryetarin e ri

IMG_5658

Muhamed Lala zgjidhet kryetar i FRASH – Tetovë

IMG_20231001_191904

Klubi “Bashkimi2002” nga Kumanova shkëlqen në turneun ndërkombëtar, 8 medalje të arta

pensionist

Prej nesër fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

bilall kasami

Kasami: Nuk do të votojmë për ndryshimet Kushtetuese, kërkojmë të hiqet 20%

iphone dyqan

Sa rroga nevojiten për iPhone 15 në Maqedoni dhe në rajon

market

AUV: Ushqimi që importohet në RMV – i sigurtë!

INFO

NA NDIQ