Mbretëria e Bashkuar: Ish-luftëtarët e Wagner kthehen në Ukrainë

Picture of INA
INA

29/09/2023

Qindra luftëtarë të lidhur me grupin e mercenarëve Wagner ka të ngjarë të jenë kthyer në Ukrainë, thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Detajet e statusit të këtyre luftëtarëve janë të paqarta, thotë Ministria e Mbrojtjes, por besohet se ata i janë bashkuar forcave zyrtare ushtarake ruse dhe kompanive të tjera ushtarake private.

Disa raporte sugjerojnë se veteranët e Wagner po mblidhen rreth Bakhmutit, qyteti në Ukrainën lindore të kapur nga grupi mercenar pas muajsh luftimesh në maj, ku “përvoja e tyre ka të ngjarë të jetë veçanërisht e kërkuar”.

Shumë “do të jenë të njohur me taktikat aktuale të vijës së frontit dhe ato lokale të Ukrainës” pasi kanë luftuar atje dimrin e kaluar, thotë ministria.

Grupi Wagner u tërhoq nga operacionet në Ukrainë në fillim të qershorit, pak para rebelimit të dështuar më 24 qershor dhe vdekjes së themeluesit të tij, Yevgeny Prigozhin, në një aksident avioni muajin e kaluar.

TË FUNDIT
10 orë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
1 ditë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
3 ditë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
5 ditë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës
5 ditë
​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
10 orë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

LEXO MË SHUMË

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

INFO

NA NDIQ