Mbrojtja e Gazetarëve: Takimi i SHGM-së për siguri dhe liri të mediave

INA
INA

26/03/2024

Shoqata e Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM) sot organizon takim pune me temë “Për siguri më të madhe dhe mbrojtjen e gazetarëve dhe punonjësve mediatikë dhe kundërshtim të kërcënimeve për lirinë e mediave”.

Në takim është paralajmëruar pjesëmarrja e përfaqësuesve të Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë, Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Prokurorisë Themelore Publike.Qëllimi i takimit, ashtu siç theksojnë nga SHGM-ja, është të theksohen dispoziatat e reja të Ligjit Kodit Penal cilët janë në drejtim të përmirësimit të mbrojtjes së gazetarëve, të lëndëve për të cilat deri më tani është vepruar dhe për të cilat ka aktgjykime të formës së prerë, por edhe rekomandime për më shumë siguri dhe mbrojtje të gazetarëve dhe kundërshtimi i kërcënimeve ndaj lirisë së mediave si paditë e pabaza dhe mbikëqyrje të paligjshme të punonjësve mediatikë, veçanërisht gjatë kohësë së fushatës zgjedhore.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

KSHZ-Komisioni

Akreditohen 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj për zgjedhjet presidenciale

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

pasaporta dokumente personale

Dhe në ditën e votimit, qytetarët e Shkupit do të mund të marrin dokumentet e tyre personale

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

inbound9208091233378029311

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

izet

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

gashi

Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët

qoku

Bekim Qoku: Erdhi dita Ali opozita

INFO

NA NDIQ