Mbulimi i gjurmëve pas aferës së Lotarisë Shtetërore, REL zbulon fakte për skandalin?

Picture of ina-online
ina-online

26/10/2023

Një javë pas hetimit të Radio Evropa e Lirë për marrëveshjen e qirasë miliona dollarëshe të objekteve afariste ndërmjet kompanisë private “Hey DOOEL” dhe Lotarisë Shtetërore, faqja e internetit e kompanisë qiradhënëse nuk funksionon.

Në ndërkohë ka ndryshuar edhe pronari i domenit www.hej.mk. Nëse deri më 20 tetor ka dalë emri i Shaban Hamzës, përkatësisht Shaban Amzovskit, i cili është anëtar i Bordit të Drejtorëve të Lotarisë Shtetërore, tani si regjistrues i shënohet Armin Mashovic, pronar i “Hej DOOEL”. domeni, shkruan Evropa e Lirë në hulumtimin e sotëm.

Kompania “Hej DOOEL” i ka dhënë Lotarisë Shtetërore lokalet e saj me qira, në shumën prej 2.6 milionë euro.

Kompania “Hey DOOEL” është agjenci marketingu sipas aktivitetit të saj afarist. Përpara se përmbajtja e publikuar në faqen e internetit të zhdukej, thuhej se ishte një “kompani e re konsulente që merret me marrëdhëniet me publikun, prodhimin e komunikimit, dizajnin grafik, organizimin e fushatës”.

Nga hulumtimi i REL, Hej dooel listoi disa firma të njohura si klientët e tyre, mes tyre ishte edhe kompania Arberia Design.

RSE raportoi më 17 tetor se njerëz të afërt dhe të afërm që gravitojnë rreth pronarit të shtëpisë botuese “Arbëria Design” marrin tenderë në Lotarinë Shtetërore, përgjithësisht për promovimin dhe marketingun e shoqërisë aksionare.

Para publikimit të hulumtimit të REL, në MARNET ka dalë emri i regjistruesit të hej.mk, Shaban Hamza, të dhënat personale të të cilit janë fjalë për fjalë identike me Shaban Amzovskin, punonjës i Ministrisë së Sistemit Politik dhe Marrëdhënieve Ndërkomunitetesh të Artan Grubit dhe gjithashtu anëtar i Bordit Drejtues të Lotarisë Shtetërore.

Dy ditë pas historisë së REL, një ndryshim u bë në seksionin e pronësisë së domenit dhe informacionin e kontaktit. Më 20 tetor është regjistruar emri i Armin Mashovic, pronarit të “Hej DOOEL”.

Më 24 tetor telefonuam në numrin e telefonit të majtë. Një grua na thirri nga ana tjetër.

– RADIO EVROPA E LIRË: Përshëndetje “Hej DOOEL”?

– Jo, je gabim.

– RADIO EVROPA E LIRË: Unë dua të bisedoj me z. Armin Mashovic.

– Vetëm një sekondë. Mund të kërkoj numrin tuaj?

– RFE: Po.

Për rreth 15 minuta Armin Mashovic foli në telefon. Iu prezantuam si gazetarë të Radios Evropa e Lirë dhe donim t’i bënim disa pyetje lidhur me kompaninë e tij dhe me qiranë e Lotarisë Shtetërore. Ai na tha se do të na kërkonte gjatë ditës më së voni deri në orën 17.00. Megjithatë, nuk morëm një telefonatë të dytë nga Mashoviq.

Në fillim të shkurtit të këtij viti, 33-vjeçari Armin Mashovic nga Shkupi ka krijuar kompaninë “Hej DOOEL”. Që nga themelimi, më pak se dy javë më parë, Natyra Grubi Bela është regjistruar si menaxhere e kompanisë.

Motorët e kërkimit në internet nxjerrin vetëm një rezultat nën këtë emër – një profil LinkedIn të një personi që punon si asistent ekzekutiv në ambasadën e Republikës së Shqipërisë në vend.

Së fundmi, emri i Armin Mashoviq u bë i njohur për publikun si ish-partner biznesor i Erxhan Sulkoskit, ku deri më 5 shkurt 2020 ishin bashkëpronarë të kompanisë “Pacific Petroleum”. Që atëherë, Mashovic është larguar nga struktura e pronësisë, duke lënë Sulkoskin si pronar dhe menaxher të vetëm.

Sulkoski deri më 23 gusht 2023 ishte edhe ortak biznesi i dhëndrit të vajzës së liderit të BDI-së, Kushtrim Smajlaj, në kompaninë ndërkombëtare “K.S.A.International”. Në gusht të vitit 2022, Sulkoski u bë bashkëpronar në kompaninë “RKM” të ish-shefit të vetëm Ratko Kapushevski.

Që nga fillimi i vitit, mediat kanë publikuar një sërë lajmesh për lidhjet e ngushta të Erxhan Sulkoskit me familjen e liderit të BDI-së, Ali Ahmeti, të cilat ai i ka mohuar. Në një intervistë televizive, Ahmeti ka treguar se nuk e njeh dhe se “nuk ka lidhje” me Sulkoskin.

Ndryshe, përveç ndryshimeve në ueb-faqen hej.mk si në aspektin vizual ashtu edhe në aspektin pronësor, nuk është më në dispozicion as faqja në Facebook. Kur emri shtypet në motorin e kërkimit të rrjetit social, nuk ka rezultate.

Derisa faqja në Facebook ishte funksionale, mund të shiheshin një numër i madh videosh të ngarkuara – gati gjysma e të cilave ishin fjalim i liderit të BDI-së Ali Ahmeti, fjalim nga selia e BDI-së i zëdhënësit Bujar Osmani, video reklamuese për kryetarin e Strugës Ramiz Merko dhe konferencat e shtypit të BDI-së.

Çfarë zbuloi Radio Evropa e Lirë?

Hulumtimi i publikuar më 18 tetor 2023 zbuloi se Lotaria Shtetërore ka marrë me qira lokalet afariste në një ish-restorant dasmash në Vizbeg të Shkupit për shumën prej 2.6 milionë euro.

Në këtë shumë nuk përfshihet rinovimi i planifikuar i ambienteve për nevojat e Lotarisë Shtetërore. Plani financiar i shoqërisë aksionare për vitin aktual 2023 ka parashikuar 970 874 euro për dhënien me qira dhe përshtatjen e ambienteve për zyra.

Nga dokumentet e siguruara nga Radio Evropa e Lirë rezultonte se ambientet e reja të Lotarisë Shtetërore janë në pronësi të kompanisë “Marconi Engineering LLC”. Kjo kompani ka lidhur marrëveshje për shitblerje të tokës dhe objektit me “Hay DOOEL” më 22 mars 2023.

“Marconi Engineering” shet tokën me sipërfaqe 2369 metra katrorë dhe objektin me sipërfaqe 2964 metra katrorë për shumën 649000 euro. Një muaj më vonë, më 27 prill, dy kompanitë e noterizuan marrëveshjen.

Pas zyrtarizimit të marrëveshjes së shitblerjes dhe pas ndryshimit të pronësisë në Agjencinë e Kadastrës, “HEY DOOEL” e sapokrijuar si pronare e re e objekteve, aplikoi dhe fitoi thirrjen publike për Lotarinë Shtetërore për dhënien me qira të lokaleve, në shpalljen e publikuar më 31 maj 2023 vit.

Sipas marrëveshjes së blerjes, për një periudhë 10-vjeçare, Lotaria Shtetërore do të paguajë një qira mujore prej 21 834 euro pa TVSH të llogaritur.

Marrëveshja është lidhur më 5 korrik 2023. Ambientet që jepen me qira nga Lotaria Shtetërore kanë një sipërfaqe të brendshme prej 2.426 metrash katrorë, e cila është në kuadër të sipërfaqes së shpallur prej 2.000-2.500 metra katrorë.

Pas hulumtimit të REL, kanë reaguar partia më e madhe opozitare maqedonase VMRO-DPMNE dhe opozita shqiptare (Lëvizja Demokratike, Alternativa dhe Lëvizja Besa). Sipas zëdhënësit të VMRO-DPMNE-së, Naum Stoilkovski, policia, prokuroria dhe gjykata “po flenë që të mos bjerë qeveria”, duke e quajtur skanal kontratën milionëshe të Lotarisë Shtetërore për dhënien me qira të objekteve afariste.

Për kryetarin e Komunës së Çairit, Visar Ganiu, i cili është edhe pjesë e Lëvizjes Demokratike, “Artan Grubi Zonën Ekonomike të Vizbegut brenda natës e kthen në qendër bixhozi dhe qendër të bizneseve të pista, të cilën esnafët e zhvillonin me shumë mundim për dekada të tëra./REL

TË FUNDIT
59 sekonda
“Pyete babin tënd! S’mund të flisni për dinjitet kombëtar”/Përplasje e ashpër mes Zejdit dhe Shaqirit në Kuvend
1 orë
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
1 orë
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
1 orë
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë
1 orë
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës
7 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet
1 ditë
Çavkov del nga burgu
4 orë
“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve
1 ditë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
19 orë
Mickoski: Ambasadorët evropian nuk duhet të zemërohen për miqësinë me Orbanin
1 orë
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
1 ditë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri

“Pyete babin tënd! S’mund të flisni për dinjitet kombëtar”/Përplasje e ashpër mes Zejdit dhe Shaqirit në Kuvend

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

INFO

NA NDIQ