Mbyllet edicioni i 11 i festivalit folklorik mbarëkombëtar në Gjirokastër

Picture of INA
INA

03/07/2023

Për 8 ditë me rradhë tingujt, ngjyrat, zërat, kostumet e traditës, pushtuan kalanë e gurtë duke e kthyer Gjirokastrën në kryeqendrën e folklorit. 1200 artistë nga mbarë trojet shqipfolëse dhe diaspora u bënë pjesë e edicionit të 11-të të Festivalit Folklorik Kombëtar, një edicion që do të mbahet mend gjatë.

Por Festivali folklorik nuk ishte vetëm prezantimi i grupeve të folklorit në skenën e kalasë. Përgjatë 8 ditëve, qyteti ka gëluar nga një seri aktivitetesh të larmishme kulturore që nisnin prej orëve të para të ditës dhe përmbylleshin deri pas mesnate me koncertet madhështore organizuar në “Sheshin e Çerçizit” ku interpretuan disa prej emrave më të njohur të muzikës shqiptare. I gjithë ky event tërhoqi vëmendjen e shumë turistëve të huaj, ndërsa kërkesat për akomodim i tejkaluan kapacitetet e hoteleve dhe bujtinave të qytetit.

Përgjatë 8 ditëve Gjirokastra ka qenë në një festë që e ktheu qytetin dhe Shqipërinë kryefjalën e artikujve kulturorë të mediave më të rëndësishme botërore.

TË FUNDIT
1 ditë
Sedat Sulejmani pranoi detyrë si Zv/ministër i Kulturës dhe Turizmit
3 ditë
Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë
4 ditë
​12 vjet nga vdekja e poetit Ali Podrimja
5 ditë
MASH shpalli konkurset për bursa për ciklin e dytë dhe të tretë të studimeve jashtë vendit
5 ditë
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

ME TE LEXUARA

1 ditë
Sedat Sulejmani pranoi detyrë si Zv/ministër i Kulturës dhe Turizmit

LEXO MË SHUMË

sedat sulejmani

Sedat Sulejmani pranoi detyrë si Zv/ministër i Kulturës dhe Turizmit

tetova vera tetovare

Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë

ali podrimja

​12 vjet nga vdekja e poetit Ali Podrimja

Ministria-Arsimit

MASH shpalli konkurset për bursa për ciklin e dytë dhe të tretë të studimeve jashtë vendit

shpresa sinani

Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

cerdhe

Planifikohet që çerdhet për fëmijë të jenë në kompetenca të MASH!

vesna-janevska-780x439

Janevska: MASH bën analiza se në cilat shkolla fillore dhe të mesme mund të organizon mësim me një ndrim

nuhi vinca

Ndërroi jetë profesori Nuhi Vinca

INFO

NA NDIQ