McCarthy zgjidhet kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve pas 15 rundesh votimi

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/01/2023

Pas 15 rundesh votimi, lideri republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, është zgjedhur kryetar i këtij institucioni.

U deshën katër ditë dhe 15 raunde votimi që McCarthy të fitonte, pavarësisht se partia e tij kishte shumicën në Dhomë.

Në zgjedhjet e mesmandatit, republikanët fituan një shumicë të ngushtë në Dhomë 222-212, nga 435 ulëse. Ndërkaq, demokratët mbajtën kontrollin e Senatit.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve është personi i dytë për presidencën, pas nënpresidentes Kamala Harris. Ky person vendos agjendën e Dhomës dhe pa miratimin e tij ligjet nuk mund të kalojnë.

McCarthy u bë kandidati i parë në 100 vjet që nuk arriti të zgjidhet kryetar i Dhomës në votimin e parë, pavarësisht se partia e tij ka shumicën.

Për zgjedhjen e kryetarit të ri duheshin 218 vota nga 435 ligjvënës sa ka Dhoma. Republikanët kanë 222 ulëse.

Por, një grup prej 20 ligjvënësish republikanë, të linjës së ashpër, refuzuan për disa ditë t’i japin mbështetje McCarthyt për t’u zgjedhur. Ligjvënësit që kundërshtuan zgjedhjen e tij janë shprehur skeptikë ndaj qëllimeve të McCarthyt, pavarësisht se ai ka mbështetjen e ish-presidentit amerikan, Donald Trump.

Në një kthesë të jashtëzakonshme në rundin e 12-të të votimit, McCarthy i bindi 14 republikanë që të votonin për të, por atij i mungonin edhe tri vota për të marrë këtë post, që përsëri nuk arriti të fitonte as në rundin e 13-të dhe 14-të.

Kjo ndodhi tek në rundin e 15-të kur ai siguroi mbështetjen e 218 ligjvënësve.

Zgjedhja e kryetarit të ri të Dhomës së Përfaqësuesve ishte kyçe, pasi pa u zgjedhur ai nuk mund të betoheshin anëtarët e rinj të Dhomës, të formoheshin komitete, të çoheshin përpara ligje e as të hetohej administrata e presidentit amerikan, Joe Biden./REL

TË FUNDIT
27 minuta
Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së
2 orë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri
4 orë
Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon
4 orë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore
7 orë
VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra

ME TE LEXUARA

1 ditë
Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat
9 orë
Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen
1 ditë
PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti
8 orë
Në Llërc votohet pa probleme, deri në ora 09:00 kanë votuar 100 zgjedhës
1 ditë
Schneeberger: Kurti s'ka faj, BE po bëhet "kukull" e Vuçiqit dhe Putinit
8 orë
FOTO/Ja kush do të jetë kryeparlamentar i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë
7 orë
VLEN në Qeveri, Lëvizja BESA me dy ministri

LEXO MË SHUMË

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

Arben Taravari VLEN

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

denar rroga ndihma

Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

vmro vlen negociata

VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra

vmro vlen

VLEN në Qeveri, Lëvizja BESA me dy ministri

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

FOTO/Ja kush do të jetë kryeparlamentar i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut

zgjedhje vota votime maqedoni

Në Llërc votohet pa probleme, deri në ora 09:00 kanë votuar 100 zgjedhës

Palestina gaza

Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen

INFO

NA NDIQ