Më 28 maj, seanca konstitutive e Kuvendit! Do ta udhëheqë deputetja Koxhaxhiku

Picture of INA
INA

23/05/2024

Seanca konstitutive e Kuvendit është caktuar për të martën e ardhshme, më 28 maj. Me seancën deri në zgjedhje të kryetarit të Kuvendit, konform Rregullores për punës, do të kryesojë deputeti më i moshuar, ndërsa në përbërjen e sapo zgjedhur, ajo është deputetja Merita Kolçi Koxhaxhiku.

Nga pres-shërbimi qeveritar, sot infomojnë se kryetari i Kuvendit, Jovan Mitreski, në bazë të nenit 9 paragrafi (2) nga Rregullorja e Kuvendit ka mbajtur takim me përfaqësuesit e partive politike të përfaqësuara në Kuvendin e sapozgjedhur, në të cilin në mënyrë konsensuale është vendosur seanca konstitutive, pas mbajtjes së zgjedhjeve të 11-ta parlamentare, të mbahet më 28 maj të vitit 2024, e martë në ora 11.

Kryetari Mitreski i ka informuar të pranishmit se rendi i ditës i seancës konstitutive, sipas Rregullores, do të ketë tre pika, gjegjësisht përzgjedhjen e Komisionit verifikues, përzgjedhjen e Komisionit për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve, si dhe përzgjedhjen e kryetarit të Kuvendit.

Seanca konstitutive, sipas Rregullores së re, zgjat të paktën tre ditë, ndërsa Kuvendi është konstituuar me zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit.

Në takimin e sotëm morën pjesë Nikolla Miceski nga Koalicioni “Maqedonia juaj” – VMRO-DPMNE; Oliver Spasovski nga Koalicioni për Ardhmërinë Evropiane – LSDM; Arbër Ademi nga Koalicioni “Fronti Evropian”; Halil Snopçe nga Koalicioni “Vlen”; Borisllav Krmov nga partia E Majtë dhe Boban Karapejovski nga Lëvizja ZNAM – Për Maqedoninë tonë.

Në takim morën pjesë edhe Merita Kolçi Koxhaxhiku, si deputetja më e vjetër, si dhe sekretarja e përgjithshme e Kuvendit, Cvetanka Ivanova.

TË FUNDIT
2 orë
Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin
3 orë
Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët...
3 orë
Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut
5 orë
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë
7 orë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!
10 orë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
1 ditë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
9 orë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë
1 ditë
Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)
8 orë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

LEXO MË SHUMË

Angela Ageler

Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin

FB_IMG_1719231583046

Taravari e mori detyrën si ministër, menjëherë takoi kirurgët…

derivate nafta dizeli benzin

Rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

taravari ilir

Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë

xhaferi mickovski]

Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

Maqedonia-Shqiperie-BE-EU-Bruksel-Bashkimi

Ministrat e BE-së takohen sot në Luksemburg me kryediplomatët e gjashtëshes ballkanike

INFO

NA NDIQ