Me 8 500 franga pagë mujore, mezi jetohet në Zvicër (VIDEO)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/03/2023

Rreth 1.3 milionë zviceranë në një farë mënyre janë të prekur nga varfëria – rreth 200 000 prej tyre pavarësisht se punojnë me kohë të plotë. Organizata Caritas është e shqetësuar për të ardhmen dhe flet për një “bombë të kurdisur social-politike”.

Sipas deklaratave të tyre, Vicky (31) dhe Ivan (32) gjithashtu jetojnë financiarisht në kufi – pavarësisht fitimeve të dyfishta prej 8 500 frangash.

E gjitha kjo për shkak të rritjes së kostos së jetesës në Zvicër. Bëhet fjalë për Wickyn 31-vjeçare, nënë e përkushtuar dhe partnerin e saj, të cilët banojnë një apartament 3,5 domadh në Cyrih. Bashkërisht, ata fitojnë rreth 8 mijë deri në 9 mijë franga uvicerane, duke u klasifikuar në shtresën e mesme të zviceranëve, transmeton portali Shtegu.

Në një video reportazh të realizuar nga “20 Minuten”, Wicky tregon se si shpenzohen gjithë ato të holla. Banesa 2 mijë franga, foshnjorja 2 mijë e 200 franga, rryma përafërsisht 80 franga, shpenzi,et hobi dhe sportive për fëmijë 300 franga, sigurimet shëndetësore 1 mijë e 200 franga, telefoni/interneti 200 franga, benzinë 600 franga, tatimi rreth 400 franga, sigurime të ndryshme 200 franga dhe artikuj ushqimorë e higjienikë 700 franga, të cilat në përgjithësi arrijnë vlerën 7 880 franga.

Edhe Florimi është i prekur nga ky inflacion, ai është baba i tre fëmijëve dhe po mendon të ushtrojë edhe një punë ndihmëse për t`ia dalur në fund të muajit.

Inflacioni në Zvicër është rritur, gjë të cilën e shkaktuan koronavirusi dhe lufta në Ukrainë.

Videon e plotë mund ta shihni KËTU

TË FUNDIT
7 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
8 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
11 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
11 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
16 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

ME TE LEXUARA

20 orë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!
16 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit
23 orë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
20 orë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
11 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
20 orë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë

LEXO MË SHUMË

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Screenshot_20240721_232714

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

INFO

NA NDIQ