Me barkun bosh, politika e jashtme ka më pak rëndësi

Picture of INA
INA

13/06/2023

Ndërsa shteti është i fokusuar në zgjidhjen e çështjes me Bullgarinë dhe integrimin në Bashkimin Evropian (BE), për qytetarët dhe komunitetin e biznesit prioritet kryesor duhet të jetë rritja e standardit të jetesës, ulja e shpenzimeve publike dhe rritja e pagave.

Shumica e qytetarëve mendojnë se pagat dhe pensionet e ulëta janë problemi më i madh me të cilin po përballet vendi aktualisht. Nga jashtë, çështjet politike janë të rëndësishme, por shteti ka 30 vjet që po përpiqet t’i zgjidhë dhe po vazhdon, thotë për Radion Evropa e Lirë Zorka Avramovska nga Shkupi, përcjell agjencia e lajmeve INA.

“Njerëzit duhet të jetojnë këtu, jo të ikin nga Maqedonia. Pagat janë më të rëndësishmet, sepse të gjithë të rinjtë kanë ikur. “Këtu kanë mbetur vetëm të rriturit”, thotë Avramovska.

Pagat dhe pensionet janë çështje ekzistenciale që më së shumti i shqetëson qytetarët, thotë Dragan Gjorgovski.

“Çështjet me integrimet dhe me fqinjët duhet t’i zgjidhin politikanët në një nivel më të lartë, por prioritet duhet të jenë çështjet ekzistenciale”, thotë Gjorgovski.

Disa qytetarë, të cilët i anketuam, thanë se të dyja çështjet duhet të zgjidhen paralelisht. Por sondazhi i Institutit Kombëtar Demokratik (NDI) i publikuar më 6 qershor tregon se më shumë se 27 për qind e qytetarëve besojnë se standardi i jetesës është problemi kryesor në vend, në ndryshim nga më pak se 7 për qind që thonë se është zgjidhja e çështjes me Bullgarinë dhe mbi 8 për qind për të cilët integrimi në BE është prioritet. (INA)

TË FUNDIT
5 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
6 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit
7 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
7 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
8 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

ME TE LEXUARA

16 orë
Ndërroi jetë ish-luftëtari i UÇK-së, Vaid Sali
12 orë
VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë
19 orë
Kacarkas i mbaron mandati, pasardhësi i saj do të bëhet i ditur në fund të kësaj jave
5 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
15 orë
Kasami: Po finalizohet marrëveshja për ministrat dhe zv/ministrat
12 orë
Nga sot vijon të rrjedhë afati dhjetëditor për formimin e Qeverisë

LEXO MË SHUMË

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

pasaporta-gjermane

Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut

thaci-krasniqi-veseli-hage-selimi-specialja

Hagë, trupi gjykues me urdhra për përshpejtimin e nxjerrjes së provave në rastin Thaçi dhe të tjerët

vmro

VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

INFO

NA NDIQ