Me buxhetin e vitit 2024 nuk do të ketë paga më të larta për zyrtarët, thotë Bytyqi

INA
INA

03/11/2023

Me buxhetin e ri për vitin 2024, i cili tashmë është duke u krijuar dhe është në fazën përfundimtare, nuk do të ketë mjete për paga më të larta të zyrtarëve, tha sot zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi.

Sipas Bytyqit, të zgjedhurit dhe të emëruarit nuk do të heqin dorë nga rritja e pagave prej 10 për qind, por Qeveria do të vendosë që të mos rritet.

Jemi duke punuar për një zgjidhje sistematike dhe së shpejti, siç ka bërë të ditur Bytyqi, pritet të dorëzohet një propozim në Qeveri.

Zëvendëskryeministri theksoi se në vitin 2025 do të ketë një metodologji krejtësisht të re të pagave sipas së cilës paga në sektorin publik do të llogaritet me të njëjtën metodologji që përdoret për llogaritjen e pagave të personave të zgjedhur dhe të emëruar. Vitin e ardhshëm, nga ana tjetër, sektori publik do të marrë rritjen e pagave që do të arrijë përmes kontratave kolektive të degëve, e cila megjithatë, siç përmendi ai, nuk mund të jetë në kundërshtim me parimet e Kontratës së Përgjithshme Kolektive.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

oliver spasovski

Arma e lidhur me vrasjen e dyfishtë është e në ekspertizë, ndarja e më shumë informatave nuk është e mirë për hetimin, thotë Spasovski

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Kovaçevski: Qeveria teknike është e rregulluar me Ligj, dihen ministritë që i takojnë opozitës

Naim Murseli Liridon

Dyshohet se ia shiti armën Naim Murselit: 30 ditë paraburgim për të arrestuarin e katërt për rastin e Liridona Ademajt

granit plavaa

Sulmohet në burg vrasësi i Liridona Ademajt, ka tentuar dhe vetëvrasjen

radojcic milan

Ngrihet alarmi pas urdhërarrestit ndaj Radoiçiqit/ Ky mund të jetë plani i Serbisë!

mickoski gerqec

LSDM: Skandal i ri, Mickoski në të njëjtën tavolinë me të arrestuarin për trafikim të 32 kilogramëve drogë nga Gërçeci

vmro-dpmne

OBRM-PDUKM: Talat Xhaferi është i padenjë për postin e kryeministrit

oliver spasovski

Spasovski: Inspektorët do të mbajnë përgjegjësi nëse vërtetohet se kanë shpërndarë informacione për vrasjen e Vanjës

INFO

NA NDIQ