Me digjitalizim deri në ulje të burokracisë dhe keqpërdorime të mundshme

Picture of INA
INA

11/07/2024

Përmes digjitalizimit deri në uljen e burokracisë dhe të mundësisë për keqpërdorime, bëhet e ditur në kumtesën e sotme të Fondit për Sigurim Shëndetësor (FSSH)

Zgjidhja e problemeve me të cilat përballen mjekët në shtet, ishte temë e bisedës të drejtorëve të FSSH-së, Sasho Klekovski dhe Branko Axhigogov, me përfaqësues të Shoqatës së Mjekëve Privatë (SHMP), Lilija Çollakova Dervishova dhe Mevludin Kuçi.

“Institucionet shëndetësore private (ISHP) janë shtylla kurrizore e kujdesit parësor shëndetësor dhe janë kontakti i parë i qytetarëve me mjekët. Efikasiteti më i mirë i tyre varet nga kushtet më të mira të punës, që do të thotë, para së gjithash, ulje e burokracisë e cila për momentin është e gjerë. Plani i FSSH-së është të rrisë ndjeshëm nivelin e digjitalizimit dhe në këtë mënyrë të reduktojë në mënyrë drastike burokracinë dhe në të njëjtën kohë të arrijë një rrjedhje më të shpejtë të informacionit ndërmjet institucioneve në sistemin shëndetësor. Digjitalizimi do të zvogëlojë edhe mundësinë e keqpërdorimeve, e njëkohësisht do të përmirësojë shërbimin ndaj pacientëve“, thekson ushtruesi i detyrës së drejtorit Sasho Klekovski, shkruan në kumtesë.

Në takim bashkërisht ishte konstatuar se vetëm me dialog, marrëdhënie të hapur, komunikim në dy drejtime, mund të zgjidhen të gjitha problemet në interes të mjekëve dhe të pacientëve.

“Mbeten për t’u zgjidhur problemet e akumuluara siç janë kërkesat për rregullimin e marrëdhënieve të ISHP-së me mjekët e amë, rritjen e kapitacionit, si dhe ndryshimet në politikat penale – heqja e dekurajimeve dhe gjobave të shprehura në përqindje të pagës. Si masë emergjente, SHMPRMV kërkoi që gjatë temperaturave ekstreme, pacientët kronikë të mos dërgohen te specialistët për rekomandime të reja, por të aplikohen të vjetrat. Për këtë kërkesë është njoftuar menjëherë Ministria e Shëndetësisë”, thuhet në kumtesën e FSSH.

TË FUNDIT
22 minuta
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
24 minuta
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
28 minuta
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë
31 minuta
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
32 minuta
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

ME TE LEXUARA

1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
5 orë
Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme
1 ditë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
34 minuta
Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi
18 orë
Mickoski: Ambasadorët evropian nuk duhet të zemërohen për miqësinë me Orbanin

LEXO MË SHUMË

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

INFO

NA NDIQ