Me hapa të shpejt drejt fillimit të ndërtimit të rrugës Prizren – Tetovë

INA
INA

14/10/2023

Liburn Aliu

Në mbledhjen e sotshme të Qeverisë, miratuam vendimin e parë për shpronësimin e parcelave për realizimin e Projektit të rrugës Prizren – Tetovë.

Kjo rrugë lidhë dy autostrada ndërkombëtare të cilat kalojnë në dy anët e maleve të Sharrit – respektivisht lidhet auto ruta europiane E65 në Maqedoninë e Veriut me auto rutën E80 në Kosovë.

Lidhja e këtyre dy rrugëve në pikën më të afërt mes tyre, përveç se i ofron dy qytetet dhe dy shtetet tona, ajo mundëson hapjen e një korridori të ri rrugor që ka impakt në rajonin e gjerë të Ballkanit.

Ky vendim i hapë rrugë inicimit të proceduravë për shpalljen e njoftimit për tenderimin e kësaj rruge, e që do të bëhet shumë shpejt.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

opinion

Paradokset shqiptare dhe jeta vazhdon

fatmir limani

Provokimi i luftës ndërshqiptare dhe ndëretnike!

KALOSH-CELIKU

Shkupi historik pa ditë feste

veton-latifi

Më 28 Nëntor

Ismail Qemajli

Letra e rrallë e Ismail Qemalit/ Porosia: “Të hapet dhe të lexohet pas 111 vjetësh…”

Mehmedali Jusufi

Njeriu viz a vi intelegjenca artificiale!

Muhamer Pajaziti

111 vite pavarësi, një Shqipëri që ndryshoi rrënjësisht

ilir ikonomi

Si lindi Shqipëria

KALOSH-CELIKU

Përpjekje për një luftë të re në Ballkan

INFO

NA NDIQ