“Me një klik qytetarët do t’i shohin analizat, diagnozat, dhe terapitë që kanë marrë”, prezantohet platforma “Shëndeti im”

INA
INA

25 Maj, 2023

Ministria e Shëndetësisë sot prezantoi platformën “Shëndeti im” e cila, siç thonë nga ky dikaster, do t’u mundësojë të gjithë qytetarëve të kenë qasje të lehtë dhe kontroll në të dhënat personale shëndetësore. Aplikacioni përfshin një qasje edukative dhe ndërvepruese për të dhënat shëndetësore të çdo përdoruesi dhe ofron një mundësi për të pasur një pasqyrë të analizave diagnostike, udhëzimet për kontrollet specialistike, vaksinat dhe certifikatat për vaksinim dhe informacione të tjera në formën e një dosje personale shëndetësore. Në suaza të kësaj zgjidhje digjitale do të mundësohen edhe informacione detajore për të gjitha shërbimet shëndetësore të kryera.

“Aplikacioni “Shëndeti im” është një novitet shumë i madh dhe shumë shpresë dhënës. Po ndodh tash, e ndoshta është dashur të ndodhë shëmë më herët në Maqedoni. Tash në i përshpejtuam procedurat që të ndodhi me të vetmin qëllim që pacientët të hyjnë në aplikacionin “Shëndeti im” dhe të informohen, mos të mbajnë deri tash si i kanë mbajtur ato fletoret me papka me të gjitha analizat që të mos i humbin. Tash do të hynë me një klik dhe do t’i ketë gjitha komplet, çfarë ka bërë analiza, laboratori, flet lëshime gjatë spitaleve, diagnostifikim, terapi prej mjekut amë”, tha mes tjerash ministri Shëndetësisë, Fatmir Mexhiti.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1744

Bumçi akuza Ramës: Qëndrimet e tij dobësuan Kosovën, e izoloi me Ballkanin e Hapur

IMG_1737

Fushatë me fotomontazhe ndaj gazetarëve Buzhala, Kabashi dhe Hamidi, reagon AGK

IMG_1736

Guxo: Mbështesim qëndrimin e institucioneve të Kosovës, kryetarët e komunave duhet të punojnë nga zyrat!

Ramush-Haradinaj-5

Haradinaj: Kurti paraqet rrezik për vendin, të largohet menjëherë nga Qeveria

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, lëndohen pesë persona

Kurti-Bruksel

Kurti: SHBA, partner kyç pavarësisht dallimeve në qasje

tome-gashi

Gashi: Njëri nga arrestuarit në Veri është gjeneral serb…

IMG_1732

Kryeministri Kurti sot duhet mbështetur më shumë se asnjëherë!

Aksidenti-600x360

Aksident tragjik në rrugën Kërçovë – Ohër, një i vdekur dhe disa të lënduar

INFO

NA NDIQ