Më pak po lindin në Maqedoninë e Veriut

Picture of ina-online
ina-online

10/06/2024

Shifrat tregojnë se që nga viti 2014 numri i të porsalindurve në Maqedoninë e Veriut është vazhdimisht në rënie.

Në vitin 2016, ky numër ishte 23.002, në vitin 2018 – 21.333 fëmijë dhe në vitin 2020 lindën 19.033 fëmijë.

Rënia më e madhe është vërejtur gjatë vitit të kaluar, kur krahasuar me vitin 2022, numri i të porsalindurve është ulur me 1336 fëmijë, përcjell INA.

Shumica e të porsalindurve kanë lindur në Shkup, ku vitin e kaluar kanë lindur 5665 fëmijë. Shumica prej tyre në komunën e Çairit të Shkupit – 888 fëmijë, pasuar nga Aerodromi me 666 fëmijë dhe Gazi Baba me 663 të porsalindur.

Në Kumanovë kanë lindur 930 fëmijë, në Tetovë 871, në Manastir 688, në Prilep 519, në Strugë 485…

Të dhënat e Entit të Statistikave tregojnë se numri i fëmijëve të lindur të vdekur ka rënë – në vitin 2014 kishte 171 foshnja të lindura të vdekura, ndërsa vitin e kaluar 122.(INA)

TË FUNDIT
2 minuta
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë
7 minuta
Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi
25 minuta
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa
2 orë
Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit
2 orë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

ME TE LEXUARA

21 orë
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)
13 orë
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut
1 ditë
80 vjetori i gjenocidit ndaj çamëve shënohet edhe në RMV
2 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
20 orë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare
13 orë
Xhaferi të hënën i'a dorëzon mandatin Mickoskit
1 ditë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
2 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

LEXO MË SHUMË

taravari ilir

Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë

mickoski ilir meta

Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi

mimoza

Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa

xhaferi mickovski]

Xhaferi ia dorëzoi mandatin Mickoskit

isuf kadriu

Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

timco mucunski

Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

bresher

QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

talat xhaferi

Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

arben taravari

Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

INFO

NA NDIQ