Me problemet e vjetra, nesër nis viti i ri shkollor

Picture of INA
INA

31/08/2023

Nxënësit e arsimit fillor dhe të mesëm po bëjnë përgatitjet e fundit për të nisur vitin e ri shkollor 2023-24, shkruan Alsat.

Ndryshe nga të tjerët, nxënësit e klasës së tretë dhe të gjashtë do të mbeten në pritje të librave. Siç tha ministri i Arsimit, Jeton Shaqiri  tekstet për klasën e tretë tashmë janë aprovuar dhe po printohen ndërsa ato për klasën e gjashtë janë në fazë të aprovimit.

“Janë në fazë ku autorët kanë dhënë vërejtje nga komisioni recensues, ka mbet vetëm referuesi pranë këshillit nacional për lëndë të caktuara. Lëndën e gjuhës shqipe e kemi më tash të aprovuar në klasën e gjashtë që është arrit në një kohë maksimale në këtë periudhë dhe ato pasi të aprovohen secila do të dorëzohet deri tek nxënësit. Besoj dhe nuk do të jetë përsëritja e vitit të mëparshëm. Gjithçka edhe për klasën e gjashtë jam i bindur që do të ndodhë brenda shtatorit  për disa lëndë të caktuara, për disa lëndë në fillim të tetorit”, tha Jeton Shaqiri, ministër i Arsimit.

Në prag të nisjes së mësimit, ministri Shaqiri kujtoi sindikatat e arsimit që mos të përfitojnë anëtarësi në kurriz të nxënësve dhe mësimdhënësve duke paralajmëruar grevë në mësim.

“Nuk dua që nxënësit ose mësimdhënësit të jenë pjesë e politikës ditore që zhvillohet mes sindikatave se cila të marrë më shumë anëtarësi, le të gjejnë çfarëdo lloj instrumenti tjetër. Unë e them se nga 1 Shtatori do të kenë paga më të larta të cilat në vazhdimësi, brenda një viti janë rritur për 35 % e që nuk është bërë për më shumë 20 vjet. Nëse vazhdojmë kështu, me modelin e ri të marrëveshjes kolektive atëherë për çdo vit do të kemi rritje pagash”, u shpreh Jeton Shaqiri, ministër i Arsimit.

Ndër risitë me të cilat nis ky vit shkollor është edhe pushimi pranveror që do të realizohet nga 29 prilli deri më 5 maj 2024.

Gjithashtu, Shaqiri tha se nuk do të mungojë siguria në shkolla, asistentët për fëmijët me aftësi të posaçme. Viti i ri shkollor do të përmbyllet më 17 qershor 2024./ Alsat.mk

TË FUNDIT
5 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
5 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
7 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
8 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
9 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

ME TE LEXUARA

17 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
10 orë
Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës
17 orë
Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë
9 orë
Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!
16 orë
Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

LEXO MË SHUMË

ariu

Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

INFO

NA NDIQ