Më shumë se 68% e qytetarëve të Maqedonisë dinë një gjuhë të huaj

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/02/2023

Maqedonia e Veriut është mbi mesataren evropiane për sa i përket njohjes së gjuhëve të huaja. Në vend, 68.3 për qind e qytetarëve flasin një gjuhë tjetër nga gjuha e tyre amtare.

Sipas të dhënave të Eurostat të publikuara nga Euronews me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare, në Evropë rreth 65 për qind e popullsisë di të paktën një gjuhë të huaj. Për krahasim, në Shtetet e Bashkuara vetëm rreth 20 për qind e popullsisë së rritur flet një gjuhë tjetër.

Ka ndryshime të konsiderueshme midis rajoneve të Kontinentit të Vjetër. Në vendet nordike, një përqindje e madhe e njerëzve dinë të paktën dy gjuhë, ndërsa në Evropën Jugore nuk është kështu. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

KSHZ-Komisioni

Akreditohen 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj për zgjedhjet presidenciale

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

pasaporta dokumente personale

Dhe në ditën e votimit, qytetarët e Shkupit do të mund të marrin dokumentet e tyre personale

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

inbound9208091233378029311

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

ARBEN

Taravari: Për ne miqësia me SHBA-të është e shenjtë, do të punojmë pareshtur me ta për një Maqedoni të integruar në BE dhe larg ndikimit rus

izet

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

INFO

NA NDIQ