Më shumë se 900 mijë vetura të reja në BE, një rritje prej 13.7 për qind

Picture of INA
INA

24/05/2024

Në vendet e Bashkimit Evropian në muajin prill janë regjistruar 913.995 vetura të reja.

Kjo është 13.7 për qind më shumë se i njëjti muaj i vitit të kaluar, njoftoi sot Shoqata e Prodhuesve Evropianë të Automobilave (ACEA).

Në të gjitha tregjet kryesore evropiane u shënua një rritje e ndjeshme e shitjeve nga viti në vit, në Spanjë me 23,1 për qind, Gjermani me 19,8 për qind, Francë me 10,9 për qind, Itali me 7,7 për qind.
Në muajin prill, numri më i madh i automjeteve të reja me benzinë u regjistrua me 36 për qind, pasuar nga automjetet elektrike hibride (HEV) me 29,1 për qind, makinat me naftë me 12,9 për qind dhe automjetet elektrike me bateri (BEV) me 11,9 për qind.

Numri i automjeteve elektrike me bateri të regjistruara në prill u rrit me 14,8 për qind nga viti në vit, në 108,552 vetura.

Pjesa e automjeteve hibride-elektrike (HEV) u rrit ndjeshëm në bazë të vitit në vit, pasi ajo arriti në 24.9 për qind në prill të vitit 2023.

Nëse analizojmë të dhënat për katër muajt e parë të 2024, arrijmë në përfundimin se numri i automobilave të reja të regjistruara në BE u rrit me 6.6 për qind nga viti në vit në pothuajse 3.7 milionë automjete, sipas ACEA në faqen e saj të internetit.

TË FUNDIT
11 orë
Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës
13 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës
13 orë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh
17 orë
Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë – llogariten si më të fortat deri më tani kundër sistemit financiar
19 orë
Gjatë vitit 2023, në RMV janë ndërtuar gati 5 mijë objekte banesore

ME TE LEXUARA

19 orë
Gjatë vitit 2023, në RMV janë ndërtuar gati 5 mijë objekte banesore
17 orë
Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë – llogariten si më të fortat deri më tani kundër sistemit financiar
13 orë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh
13 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës
11 orë
Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës

LEXO MË SHUMË

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës

buka-market

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

ministri-britanik londra britani

Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë – llogariten si më të fortat deri më tani kundër sistemit financiar

banesa ndertim

Gjatë vitit 2023, në RMV janë ndërtuar gati 5 mijë objekte banesore

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

banka-popullore

Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%

Lidl

Për 9.5 milionë euro, Lidl e ka blerë objektin e Mr.Bricolage nga “Skopski Pazar”

OPTIKA INDZI

Optika Indzi, dyqani më i mirë për syze optike dhe të diellit në Kumanovë

INFO

NA NDIQ