Më të paguarit në ligën amerikane, Xherdan Shaqiri habit të gjithë, edhe Ibrën!

Futbollisti nga Kosova, Xherdan Shaqiri, është lojtari më i paguar në historinë e MLS (ligës amerikane), shkruan media e njohur zvicerane “Blick”.

“Xherdan Shaqiri (30 vjeç) nuk po i shkon aq mirë sa do të donte me Chicago Firen, skuadra është në fund të Konferencës Lindore me dhjetë pikë nga njëmbëdhjetë ndeshje.

Por ylli ynë i Kombëtares është në krye të një tabele tjetër. Të martën, Shoqata e Lojtarëve të MLS publikon pagat zyrtare të të gjithë lojtarëve. Me një pagë prej 7.35 milionë dollarë plus një bonus nënshkrimi prej rreth 800,000 dollarë, Shaqiri është më i paguesi në ligë. Thyen rekordin edhe të një legjende!

Lojtarët më të paguar të MLS-së 2022

Xherdan Shaqiri (Chicago Fire) 8.15 milionë dollarë
Javier Hernández (LA Galaxy) 6.0 milionë dollarë
Gonzalo Higuain (Inter Miami) 5.79 milionë dollarë
Alejandro Pozuelo (Toronto FC) 4.69 milionë dollarë
Jozy Altidore (Revolucioni i Anglisë së Re) 4.26 milionë dollarë
Joseph Martinez (Atlanta United) 4.14 milionë dollarë
Carlos Vela (LAFC) 4.05 milionë dollarë
Luiz Araujo (Atlanta United) 3.94 milionë dollarë
Lucas Zelarayan (Columbus Crew) 3.7 milionë dollarë
Carles Gil (Revolucioni i Anglisë së Re) 3.55 milionë dollarë

Shaqiri mbetet rekordmen deri në korrik!

Deri më tani, ylli suedez Zlatan Ibrahimoviç (40 vjeç), i cili ishte nën kontratë me LA Galaxy nga viti 2018 deri në 2019, ishte lojtari më i paguar i MLS-së i të gjitha kohërave me një pagë prej 7.2 milionë dollarë.
Megjithatë, xhuxhi magjik nuk do ta mbajë këtë rekord për një kohë të gjatë.

Në korrik, ylli i Napolit dhe kampioni evropian Lorenzo Insigne (30 vjeç) do t’i bashkohet Torontos. Italiani raportohet se do të fitojë të paktën 12.5 milionë dollarë nga kanadezët, duke mposhtur lehtësisht markën Shaqirit”, shkruan media zvicerane.