Media franceze me fjalë interesante për Granit Xhakën dhe Xherdan Shaqirin

Xherdan Shaqiri, Granti Xhaka, Yann Sommer, Manuel Akanji Breel Embolo: Pesë lojtarët kryesorë të Zvicrës kundër Portugalisë.

“Yann Sommer: portier, 33 vjeç, 79 ndeshje, i qetë, gjithmonë i vendosur mirë.

Manuel Akanji: qendërmbrojtës, 27 vjeç, 46 ndeshje, shefi natyral i mbrojtjes, Granit Xhaka: mesfushor, 30 vjeç, 110 ndeshje, lideri i Zvicrës.

Kapiteni i Kombëtares, mesfushori i Arsenalit është vërtet udhërrëfyesi i kësaj përzgjedhjeje, ku ka sjell një mentalitet të ri. Xhaka nuk i trembet asgjëje (vetëm shikoni përleshjen e tij me serbët të premten e kaluar), qëllimi i tij është titulli i botës dhe këtë nuk heziton ta thotë.

Xherdan Shaqiri: mesfushor – sulmues, 31, 111 ndeshje, Shaqiri është golashënuesi i gjashtë më i mirë i kombëtares, me 27 gola.

Shaqiri u bë lojtar i tretë, së bashku me Lionel Messin dhe Cristiano Ronaldon, që shënuan në tre Botërorët e fundit.
Breel Embolo: sulmues, 25, 62 ndeshje, tani sulmuesi numër 1 i kombëtares”, shkruan mes të tjera “newsinfrance”.