Media greke pas takimi të Ramës me shqiptarët në Athinë: Marrëdhënia mes Shqipërisë dhe Greqisë përballë një ngërçi

Picture of INA
INA

14/05/2024

Marrëdhëniet mes Greqisë dhe Shqipërisë janë në një moment delikat, pas vizitës së kryeministrit Edi Rama në Athinë, ku mbajti fjalim para emigrantëve shqiptarë.

Media greke Kathimerini shkruan se pas fjalimit të kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama me rreth 5000 bashkatdhetarë të tij në stadiumin e mbyllur të Galatsit, Athina tashmë është në pritje të fakteve.

“Fjalimi i zotit Rama ishte një përkëdhelje ndaj stereotipeve të nacionalizmit shqiptar, i veshur me zhargonin e domosdoshëm socialist të marrëdhënieve “vëllazërore” të dy popujve dhe elementëve të përbashkët të historisë së tyre. Më tej, ai përfshinte gjithashtu disa avantazhe si në politikën e jashtme greke ashtu edhe në çështjet e brendshme”, shkruan Kathimerini.

Media greke më tej thotë se Rama u tregua i kujdesshëm për të trajtuar çështjen e çamëve pa i përmendur emrat e tyre dhe duke folur për përndjekje shumë vite më parë.

“Ai u përpoq të paraqiste pikëpamjen shqiptare për pronat e minoritetit grek, duke argumentuar se problemi i titullit të pronësisë “është për të gjithë Shqipërinë dhe jo vetëm për grekët e Shqipërisë”, thuhet më tej.

Siç pritej luftën, Rama doli edhe për ligjin e luftës, ndërsa iu referua çështjeve më të fundit si krijimi i një qendre kulturore shqiptare në Greqi, të cilën, tha ai, Shqipëria e ka paguar tashmë, por ende nuk është miratuar nga qeveria greke.

Kathimerini ndalet edhe te komentet e Ramës ndaj opozitës greke (ndaj Yanis Varoufakis ose Stefanos Kasselakis, i cili vizitoi Shqipërinë së fundi).

“ Shqipëria po mirëpret edhe për ndonjë politikan grek të keqkuptuar, të shkojë të protestojë atje, dhe pastaj të kthehet këtu dhe të humbasë zgjedhjet”, tha Rama.

Megjithatë, Athina nuk pati një përgjigje zyrtarë për këtë. Të paktën jo drejtpërdrejt. Përpara janë zgjedhjet europiane, por edhe gjyqi i Fredi Belerit, i cili pritet të pasqyrojë atë që është vendosur tashmë në shkallë të parë: pra dënimin e tij. Athina i referohet në mënyrë monotone letrës që shoqëron negociatat e anëtarësimit me BE-në dhe lidh qartë çështjen Beleri dhe qëndrimin e shtetit shqiptar ndaj të drejtave të njeriut dhe shtetit të së drejtës. Marrëdhëniet dypalëshe midis Greqisë dhe Shqipërisë kanë hyrë në një ngërç nga i cili nuk do të dalin lehtë dhe për Athinën është e qartë se përgjegjësia për këtë i takon plotësisht Edi Ramës, i cili nuk e lehtësoi situatën, pavarësisht se që në prill 20, atij iu kërkua nëpërmjet bashkëpunëtorit të tij të ngushtë, Endri Fuga, që të shtynte vizitën e tij në Athinë për pas zgjedhjeve evropiane. Por Rama nuk e bëri as këtë, ndaj ngërçi në marrëdhënie është më i pranishëm se asnjëherë.

TË FUNDIT
8 orë
Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21
10 orë
Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)
3 ditë
Pas liberalizimit të vizave, turistët nga Kosova braktisin bregdetin e Durrësit
4 ditë
Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë
5 ditë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)

ME TE LEXUARA

10 orë
Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)
8 orë
Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

LEXO MË SHUMË

IMG_2557

Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

shkodra

Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)

durresi plazh bregdeti deti shqiptar golem

Pas liberalizimit të vizave, turistët nga Kosova braktisin bregdetin e Durrësit

edi rama

Rama sot takim me shqiptarët në Milano: Vallja e dytë kuqezi në Europë

kler caku

Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)

Messi Mesi Inter Miami

“Lionel Messi ka prejardhje arbëreshe”, historiani befason me deklaratat e tij (VIDEO)

vlora2

Kryetari i Vlorës tregon kur hapet sezoni i verës, ka një thirrje të fortë për turistët nga Kosova

bregdeti

Media spanjolle: Zbuloni Shqipërinë, thesarin e paeksploruar evropian

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria do të prodhojë armë, rikthehet industria ushtarake

INFO

NA NDIQ