Media hungareze thumbon rumunët për Kosovën

ina-online
ina-online

21/09/2023

Mediumi hungarez “Nemzetisport” ka shkruar për skandalin e madh në Bukuresht, ku u provokua rëndë Kosova në ndeshjen me Rumunia.

Gjatë kësaj ndeshje u shfaq pankarta skandaloze “Kosova është Serbi”.

Çfarë shkruan mediumi hungarez?

“101 shtete të botës e njohin pavarësinë e shtetit të Kosovës, 13 jo, duke përfshirë pesë vende të BE-së: Spanja, Greqia, Sllovakia, Qiproja dhe Rumania.

Pothuajse nëntëdhjetë për qind e popullsisë së shtetit të vogël ballkanik janë shqiptarë, e cili shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008 pas luftës së vazhdueshme dhe intervenimit të NATO-s.

Pavarësisht kësaj, sipas shteteve që nuk duan ta pranojnë ekzistencën e saj, Kosova është pjesë përbërëse e territorit dhe historisë së Serbisë, ndaj nuk ka të drejtë të shkëputet nga fqinji ynë jugor.

Së fundmi, në ndeshjen kualifikuese të futbollit evropian Rumani – Kosovë të mbajtur në Bukuresht më shumë se një javë më parë, u përballëm me një rast që ishte po aq i vështirë për t’u zbërthyer.

Një ditë para ngjarjes, një grup tifozësh rumunë treguan se po përgatiteshin për një demonstratë që sqaronte statusin “inekzistent” të Kosovës.

Pavarësisht kësaj, në tribunat e Arenës Kombëtare të kryeqytetit rumun shpaloset pankarta “Kosova është Serbi”, ndërsa momentet pas paraqitjes nuk u dalluan për faktin se forcat e armatosura dhe të “blinduara” vrapuan dhe e konfiskuan atë. Fyerja e hapur u soll në vëmendje të gjyqtarit francez të ndeshjes nga lojtarët e Kosovës, i cili urdhëroi skuadrat drejt teshatores dhe pas 50 minuta vazhdimi i lojës ishte tejet i dyshimtë.

Ultrasit rumunë zgjeruan menjëherë rrethin, duke shfaqur thënien “Bessarabia Romania” me mesazhin e shenjës që propagandonte “mosekzistencën” e Kosovës. Gjatë shekullit që ka kaluar nga ngjarjet e vitit 1918, kur Besarabia u bë pjesë e Rumanisë, versione dhe interpretime të ndryshme të asaj që ndodhi kanë garuar me njëra – tjetrën.

Në diskursin kombëtar rumun, përgjigja e duhur për çështjen e bashkimit apo aneksimit është bashkimi dhe kushdo që thotë jo është tradhtar. Territori, i cili është përafërsisht i njëjtë me Republikën e sotme të Moldavisë, erdhi në Bashkimin Sovjetik pas vitit 1940 dhe u vendos në kategorinë e toleruar pas rënies së sistemit komunist.

Në këtë serial do të përshtatej edhe shenja që lajmëron përkatësinë e Transilvanisë, por nga njëra anë nuk ia vlen të harxhohen fjalë për prova dhe nga ana tjetër pse të diskutohen gjithsesi tema të ndjeshme. Sqarimi serial i qasjes ndaj çështjes së Kosovës mund të duket i pakuptueshëm në këtë kontekst, por nëse e shikojmë nga këndvështrimi se nuk ka arsye për të vënë në dyshim kufijtë e Evropës sot, nuk është më kështu.

Dhe kjo shpjegon pjesërisht hezitimin e autoriteteve, pasi tifozët nuk bënë gjë tjetër veçse transpozuan qëndrimin zyrtar të shtetit rumun në një version më të kuptueshëm dhe të drejtpërdrejtë.

Pra, praktikisht nuk ka asnjë bazë ligjore për të hedhur një pankartë me përmbajtje të ngjashme.
Megjithatë, sporti dhe vlerësimi i tij janë një botë tjetër, herë në këtë drejtim, herë në atë drejtim. Në forumet zyrtare evropiane të futbollit, manifestimi i Bukureshtit po trajtohet tani si një pikë e zezë e madhe dhe ishte e qartë se qëndrimi i hapur dhe ligjor sipas politikës zyrtare rumune, po i kushton shumë futbollit rumun.

Pra, dënimi i shpallur të mërkurën ndaloi vetëm shikuesit e rritur për ndeshjen kundër Andorrës dhe i vendosi një gjobë prej 52 mijë eurosh”, shkruan mes të tjera media hungareze.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

hqim memedi

Ndërron jetë në moshën 70-vjeçare legjenda e futbollit tetovar Haqim Memedi

mirlind daku

Gol dhe fitore, Mirlind Daku merr vlerësimin e merituar

mourinho

Tifozët e Romës të dashuruar me Mourinhon: “Romanist për jetën”…

Jurgen Klopp

Jurgen Klopp tregon se si ndryshoi gjithë sistemin për ta përmbysur Crystal Palacen

Haaland

Guardiola befason për Haalandin

CHelsea

Endrick ishte afër transferimit tek Chelsea

kumulla

Rikthimi i Kumbullës në fushë, Mourinho jep detajet dhe datën

Shohei-Ohtani-1130x635

Në bejsboll nënshkruhet kontrata më e madhe në histori të sportit, Shohei Ohtani tejkalon yje si Leo Messi e LeBron James

aziz-salihu

Legjenda e boksit Aziz Salihu i lënë në harresë/ Askujt nuk i intereson a jam gjallë, për meritat që ja kam dhënë këtij shteti meritoj një kulm mbi kokë

INFO

NA NDIQ