Media kroate: Ja si Beogradi po kërkon ta përfundojë në veri të Kosovës planin që nisi Millosheviçi, zbulohen lojërat e fshehta të Vuçiqit

Picture of ina-online
ina-online

10/10/2023

Media kroate Slobodna Dalmacija i ka kushtuar një artikull situatës në Ballkan.

“Bota dëshmon brishtësinë e paqes çdo ditë, nga Ukraina në Nagorno-Karabakh dhe Kosovë, deri te sulmi i fundit i përgjithshëm i Hamasit ndaj Izraelit.

Asnjë nga këto ngjarje, me përjashtim të marshimit të gjatë të Putinit në Ukrainë, nuk ishte tepër i parashikueshëm, dhe disa i kapën shërbimet më të mira të inteligjencës në botë plotësisht në befasi.

Rastësisht? Asgjë nuk është e rastësishme, e lëre më një zinxhir i tërë veprimesh vrasëse agresive që nxisin kaos të përgjithshëm dhe tronditin ekuilibrin global”, nis artikulli i medias kroate.

Shkrimi i plotë

Destabilizimi i vendit më të ri në Evropë, një objekt i vjetër i mbijetesës hegjemoniste të Serbisë së Madhe, është një projekt tradicional shtetëror serb, sado jobindës Aleksandër Vuçiç u përpoq të lante duart nga ky veprim.

Menjëherë pasi forcat speciale të futura serbe hynë në aksion në Kosovë, njësitë e blinduara të ushtrisë serbe u zhvendosën në kufirin e Kosovës. Kjo madje rezultoi në një notë proteste nga Sekretari Amerikan i Shtetit Anthony Blinken drejtuar Beogradit.

Regjimi mafioz serb me fytyrë çetnike ka ndryshuar në mënyrë kozmetike pamjen e tij vitet e fundit dhe ka thurur lajka për Uashingtonin dhe BE-në si garantues i stabilitetit rajonal, por me sulmin e fundit të drejtuar ndaj Kosovës, i ranë edhe maskat më të suksesshme.

Nuk ka fare dallim mes ish-asistentit të Sheshelit, Vuçiçit dhe Milorad Dodik: të dy po nxisin sistematikisht trazira në Ballkan, ndërkohë që i shërbejnë besnikërisht mentorit të tyre të vetëm të vërtetë, atij në Moskë.

Të gjitha luftërat serbe që nga fillimi i viteve nëntëdhjetë në rajonin tonë, në fund të fundit, fillojnë sipas të njëjtit model: së pari, njësitë paraushtarake dalin në rrugë, rrëzojnë trungje dhe ngrenë barrikada, e pastaj ushtria e rregullt, e armatosur deri në dhëmbë vjen për t’i ndihmuar ata.

Skenari kroat

Kështu ishte në Kroaci nga pranvera e vitit 1991, pasi në këtë mënyrë filloi gjakderdhja dhe rrethimi i Sarajevës në pranverën e vitit 1992, dhe kështu duhet të ishte padyshim tani në Kosovë, nëse Kurti dhe Perëndimi nuk do të kishin penguar transparencën e Vuçiçit.

Ky në fakt nuk është plani i tij: ai nuk e ka ndryshuar asnjë pikë në krahasim me paraardhësin e tij të dështuar dhe tragjik, babain e idesë së të gjithë serbëve në një shtet, xhelatin ballkanik Sllobodan Millosheviç.

Tridhjetë vjet më vonë, Vuçiç shpreson vetëm të korrigjojë gabimet e tij historike. Ashtu siç shpresojnë liderët e Hamasit se më në fund do të jenë në gjendje të zhbëjnë shtetin e Izraelit. Ndërsa ai përqafohej me liderët evropianë në Bruksel dhe vizitonte me përulësi Shtëpinë e Bardhë duke ecur pothuajse horizontalisht mbi qilimat atje, Vuçiç po blinte furishëm armë për shtetin gjatë gjithë asaj kohe.

Sigurisht, kryesisht nga miqtë rusë. Buxheti ushtarak i Serbisë është dyfishuar në tetë vitet e fundit: ndërsa u ofron qytetarëve serbë një parizier të subvencionuar nga shteti, në mënyrë që ata të mos vdesin fjalë për fjalë nga uria, ushtria çetnike në të njëjtën kohë shpenzon më shumë se 1.5 miliardë dollarë në vit për mjetet e vrasjes.

Kur e pyesin pse e bën këtë, ai e arsyeton si mbrojtje të nevojshme nga fqinjët agresivë.

Në fund të fundit, dihet se të gjithë fqinjët e Serbisë kanë tentuar të paktën 18 luftëra agresive agresive në 30 vitet e fundit për të pushtuar tokën e tyre kombëtare, të paktën brezin deri në Shabac apo Vrnjaçka Banja.

Si mund t’i ndihmojmë serbët të kuptojnë se ëndrra e një Serbie të madhe që keqbërësit dhe kryengritësit ua shesin për breza të tërë është makthi i tyre i dukshëm? Nuk do të ketë asnjë ekzaminim përmirësues për luftërat e tyre të dështuara pushtuese, as nuk mund t’i çojnë ata drejt lumturisë kombëtare.

Gjaku i fëmijëve të Serbisë apo të dikujt tjetër, vetëm Putin apo Vuçiç mund të çojë në një mandat tjetër plaçkitës dhe gënjeshtar. Këto ditë në qarqet më të larta të NATO-s dhe BE-së është ringjallur ideja për forcimin e misioneve aktuale ushtarake në Kosovë dhe Bosnjë e Hercegovinë.

Nëse trupat e NATO-s dhe BE-së së shpejti fillojnë të monitorojnë kufirin e Serbisë me vendet fqinje, siç supozohet se është planifikuar, Vuçiç mund të përpiqet edhe një herë të dërgojë vrasësit e regjimit të tij në misione destabilizimi”, përfundon artikullin media kroate.

TË FUNDIT
11 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
12 orë
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari
15 orë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
17 orë
“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë
1 ditë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën

ME TE LEXUARA

1 ditë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën
17 orë
“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë
15 orë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
12 orë
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari
11 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

LEXO MË SHUMË

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

Presidentja-Vjosa-Osmani-dhe-homogu-i-saj-nga-Shqiperia-Bajram-Begaj

“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”

ushtari kfor

“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë

GP0a63QXMAA1Wbq-e1718139986554-780x439-1

Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën

Screenshot_2024-06-11-22-13-37-114_com.facebook.katana-edit

Piloti i parë shqiptar i forcave ajrore amerikane: Me krenari e mbajë uniformën

Peter Stano

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian tregon se çfarë duhet të bëjë Kosova për heqjen e masave

Albin Kurti Shkup

Mbahet sot samiti “The Western Balkans 2024”

edi rama

Rama: Pa Rugovën nuk do të kishte UÇK, ai ishte jehona e armëve të tyre mbi Beograd

INFO

NA NDIQ