Media serbe në siklet: Komiteti Olimpik i Serbisë është i tmerruar nga Albin Kurti dhe vendimi i fundit

Picture of ina-online
ina-online

09/09/2023

Serbia sot ka marrë një flakaresh të fuqishëm në rrafshin ndërkombëtar.

Serbia sot kapitulloi në tërësi në Kretë të Greqisë, duke mos arritur që të bllokojë votimin e Asamblesë së përgjithshme të Komitetit Ndërkombëtar të Lojërave Mesdhetare (ICMG), ku Kosovës i besohet organizimi i Lojërave Mesdhetar “Prishtina 2030”.

Media serbe “Veçernj Novosti” e ka pranuar humbjen dhe shkruan me mllef.

”Një skandal i madh ka ndodhur në sportin europian.

Komiteti Olimpik i Serbisë është i tmerruar nga Albin Kurti dhe vendimi i fundit.

Sot, 8 shtator 2023, në Asamblenë e Komitetit Ndërkombëtar të Lojërave Mesdhetare (ICMI), e cila u mbajt në Heraklion të Greqisë, pavarësisht kundërshtimeve të forta të Serbisë, por edhe kundër të gjitha rregullave dhe postulateve të organizatave ndërkombëtare sportive, që promovojnë mosndërhyrjen e politikës dhe sportit, Prishtina është votuar si nikoqire e Lojërave Mesdhetare 2030.

Në Kuvendin e sotëm pa lajmërim paraprak për delegatët është paraqitur dhe ka folur Albin Kurti. Komiteti Olimpik i Serbisë ka reaguar më ashpër ndaj kryeministrit të Kosovës dhe insistoi që vendimi për pritjen e Lojërave Mesdhetare 2030 të merret pas Lojërave Olimpike të vitit 2024, gjë që është praktikë në këto raste. Kryesia e ICMI-së refuzoi ta votojë këtë propozim të Serbisë dhe kështu delegatët i vuri para një fakti të kryer.

Pavarësisht se kandidatët e tjerë u tërhoqën dhe përkundër presionit të madh për të marrë vendimin unanimisht, organizimi i Lojërave Mesdhetare u dha, por me kundërshtim të fortë nga përfaqësuesit e Komitetit Olimpik të Serbisë, me tetë vota kundër”, shkarravit ky medium serb, satelit i Qeverisë së Serbisë.

Mediumi serb në asnjë formë nuk e thekson rezultatin e votimeve, 55 pro Kosovës, tre abstenime dhe 8 kundër, sepse nuk mund ta përtypin këtë kapitullim në Kretë në përballje me Kosovën.

TË FUNDIT
1 orë
Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian
2 orë
Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?
2 orë
Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë
2 orë
Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë
3 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

ME TE LEXUARA

2 orë
Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë
9 orë
Zvicra mposhti hungarezët, Shaqiri rezervist
2 orë
Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?
9 orë
Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s
1 orë
Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian
1 ditë
Gjimshiti: “Kemi lindur në shtete të tjera, por në shtëpi ndiqnim zakonet dhe traditat shqiptare”

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian

Berat-GJimshiti-82828-780x470

Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?

spaleti

Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë

sylvinjo silvinjo

Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

spanja

Spanja tregon “muskujt” në grupin e kuqezinjve, mposhtin kroatët

INFO

NA NDIQ