Mediat britanike: Orban vizitë sot në Ukrainë, një ditë pas marrjes së presidencës së BE-së nga Hungaria

Picture of INA
INA

02/07/2024

Kryeministri hungarez, Viktor Orban do të bëjë të martën një vizitë të papritur në Kiev, sipas burimeve të gazetës britanike Guardian. Mykhailo Podolyak, asistenti i Zelenskit, nuk ka dashur të komentojë vizitën, por burime të tjera të gazetës britanike e kanë konfirmuar atë.

Ky do të jetë udhëtimi i parë i kryeministrit hungarez në Ukrainë që nga fillimi i luftës së nisur nga Rusia më shumë se dy vjet më parë, me Budapestin që ka marrë dje presidencën e rradhës të Këshillit Evropian.

Planet e udhëtimit thuhet se u finalizuan pas negociatave të gjata mbi çështjen e të drejtave për pakicën ukrainase hungareze folëse, të cilët jetojnë në perëndim të Ukrainës, pranë kufirit midis dy vendeve.

Çështja e të drejtave të kombësisë ka qenë një nga ankesat më të zëshme të Budapestit për Ukrainën. Ndryshe nga shumica e vendeve evropiane, Hungaria ka vënë në dyshim nevojën për të mbështetur ushtarakisht Ukrainën dhe në vend të kësaj ka bërë thirrje për një armëpushim.

Pas fitores së zgjedhjeve parlamentare në vitin 2022, Orban ndër të tjera përfshiu Zelensky në një listë të “opozitarëve” që dyshohet se komplotuan kundër tij dhe mbështetën opozitën./abcnews.al

TË FUNDIT
1 ditë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
2 ditë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
2 ditë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
2 ditë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
2 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

ME TE LEXUARA

1 ditë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

Biden

Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

Kamala Harris

Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

INFO

NA NDIQ