Mediat serbe citojnë Vuçiqin: Kovaçevski e ka kritikuar ashpër Kurtin për vizitën në Çair dhe Tetovë

Picture of ina-online
ina-online

22/08/2023

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë për mediat serbe se vetëm kryeministri Dimitar Kovaçevski ka folur ashpër dhe ka kritikuar kryeministrin e Kosovës Albin Kurti gjatë Samitit të Liderëve që po mbahet këto ditë në Athinë.

Vuçiq ka theksuar se në takimin në Athinë, kryeministri Kovaçevski ka reaguar ashpër ndaj asaj që bëri Kurti në Tetovë.

“Fillimisht, ai foli shumë ashpër kundër Kurtit, gjë që habiti shumë”, citohet të ketë thënë presidenti serb Vuçiq.

“Është shumë e rëndësishme që zyrtarët tanë, edhe kur nuk e kanë me qëllim, të jenë të kujdesshëm, që të mos dalë asgjë që mund të përdoret për të na bërë të njësoj si Kurti. Prandaj mbrëmë pata një bisedë të gjatë me Kovaçevskin dhe u kërkova falje të gjithëve nëse dikush tha diçka të keqe për Maqedoninë. Andrej Plenkoviq mbajti një fjalim shumë domethënës, të cilin nuk e kam të lehtë ta pranoj. Një qasje shumë serioze, sistematike dhe racionale për çështjet e ardhshme evropiane”, citohet të ketë thënë Vuçiq.

TË FUNDIT
13 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
13 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
15 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
15 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
17 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

1 ditë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
15 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
1 ditë
De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë
13 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
1 ditë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
1 ditë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
13 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ