Mediat serbe: Një mesazh shumë i qartë/ A po vjen lufta në Ballkan?

ina-online
ina-online

16/11/2023

Kryeministri Andrej Plenkoviq dhe presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel mbajtën një konferencë për shtyp gjatë ditës së sotme.

Në takim morën pjesë Kryeministrja e Republikës së Italisë Giorgia Meloni, Kryeministri i Republikës së Maltës Robert Abela dhe Kryeministri i Republikës së Polonisë Mateusz Moraëiecki, shkruajnë mediat serbe.

Ata po komentonin deklaratën e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili paralajmëroi se Rusia planifikon të provokojë një luftë të re në Ballkan mes dy vendeve, transmeton Bota sot.

“Kushtojini vëmendje Ballkanit. Më besoni, ne po marrim informacione. Rusia ka një plan afatgjatë: Lindjen e Mesme, dhe shpërqendrimi tjetër do të jetë Ballkani. Nëse partnerët nuk bëjnë asgjë tani, do të ketë një shpërthim përsëri dhe përsëri. Kjo nuk është e re. Rusia do të sigurojë që një vend ballkanik të shkojë në luftë me një tjetër”, tha Zelenski.

Plenkoviq: Mesazhi i Zelenskit është shumë i qartë

“Jam i bindur se rruga evropiane për vendet e Ballkanit Perëndimor është hapi më i rëndësishëm për paqen këtu”, tha Michel.

“Mesazhi i Presidentit Zelenski është shumë i qartë në aspektin e një kërcënimi më të gjerë”, tha Plenkoviç.

“Agresioni rus kundër Ukrainës ka funksionin e destabilizimit të vendeve në kufi me Bashkimin Evropian”, shtoi Plenkoviç.

“Ne kemi disa vatra potenciale të destabilitetit. Politika e Kroacisë është të bëjë përpjekje maksimale që komuniteti ndërkombëtar të angazhohet fuqishëm në zonën e Evropës Juglindore dhe ne jemi përkrahës të zgjerimit me fqinjët tanë, gjë që garanton paqen, sigurinë, stabilitetin. dhe marrëdhënie më të mira të ndërsjella. Ndoshta këto vatra do të jenë më shumë në lagjen tonë”, tha Plenkoviq.

Ai deklaroi se nuk e dinte saktësisht se për cilën pikë i referohej Zelenski dhe për këtë arsye theksoi rëndësinë e zgjerimit të Unionit për të siguruar paqen.

“Gjëja e fundit që na duhet në Bashkimin Evropian është një tjetër krizë, një tjetër pikë qendrore”, tha ai.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

cedomir jovanoviq

Çedomir Jovanoviq: Do ta njihja Kosovën si shtet të shqiptarëve dhe serbëve që jetojnë atje

Radojcic avokati

Rasti Radoiçiq, flasin nga INTERPOL-i

shaip shqiprim

Zgjedhjet parlamentare në Serbi, shqiptarët e Luginës garojnë me dy lista – njëra e Shaip Kamberit dhe tjetra e Shqiprim Arifit

vucic-dacic

“Do kemi shumicë absolute”- Vuçiç shuan ‘ëndrrat’ e Daçiç për t’u bërë kryeministër

vucic-dacic

Vuçiq është kundër që Daçiqi të jetë kryeministër i ardhshëm i Serbisë

presheva-1

I specializuar në Akademinë e Kriminalistikës, Sinani shkruan për të riun nga Presheva që po diskriminohet në Serbi

vucic

Fushata zgjedhore në Serbi: Pak flitet për BE-në dhe shumë për Kosovën

vucic

Gjermania paralajmëron Vuçiç për Rusinë: S’mund të ulesh në dy karrige njëkohësisht

policia-bullgar

MPB-ja Bullgare : Nuk kemi të dhëna se Palevski ndodhet në Bullgari

INFO

NA NDIQ