Medvedev: Arrestimi i Putinit do të ishte “shpallje lufte”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23 Mars, 2023

Gjykata Penale Ndërkombëtare me seli në Hagë ka shprehur shqetësimin për kërcënimet ruse që erdhën pasi gjykata lëshoi ​​një urdhër arresti për presidentin rus Vlladimir Putin nën dyshimin për krime lufte të kryera gjatë luftës në Ukrainë.

Moska, me kërcënime dhe veprime, po përpiqet të pengojë përpjekjet ndërkombëtare për të siguruar përgjegjësinë për shkeljet e ligjit ndërkombëtar, përgjigjet gjykata.

Reagimi vjen pasi ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha se çdo vend që përpiqet të arrestojë Putinin në bazë të një urdhër-arresti të lëshuar nga gjykata në Hagë do të nënkuptojë një shpallje lufte kundër Rusisë.

“Putin nuk do të arrestohet nëse hyn në Hungari”, njoftoi zyra e kryeministrit Orbán. Nga atje thonë se urdhri i Gjykatës Ndërkombëtare Penale nuk vlen në Hungari, sepse Statuti i Romës që themelon gjykatën, edhe pse është nënshkruar dhe ratifikuar, nuk është futur në sistemin tonë juridik.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1737

Fushatë me fotomontazhe ndaj gazetarëve Buzhala, Kabashi dhe Hamidi, reagon AGK

IMG_1736

Guxo: Mbështesim qëndrimin e institucioneve të Kosovës, kryetarët e komunave duhet të punojnë nga zyrat!

Ramush-Haradinaj-5

Haradinaj: Kurti paraqet rrezik për vendin, të largohet menjëherë nga Qeveria

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Tetovë-Shkup, lëndohen pesë persona

Kurti-Bruksel

Kurti: SHBA, partner kyç pavarësisht dallimeve në qasje

tome-gashi

Gashi: Njëri nga arrestuarit në Veri është gjeneral serb…

IMG_1732

Kryeministri Kurti sot duhet mbështetur më shumë se asnjëherë!

Aksidenti-600x360

Aksident tragjik në rrugën Kërçovë – Ohër, një i vdekur dhe disa të lënduar

shkelzen-gashi

Gashi tregon kush po e mbështet Kosovën dhe “shpërthen” ashpër ndaj mediave: Qysh s’po ju vjen marre, bre?

INFO

NA NDIQ