Medvedev: Do të përdorim çdo armë nëse Ukraina tenton të marrë Krimenë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24 Mars, 2023

Çdo përpjekje e Ukrainës për të marrë gadishullin e Krimesë do të ishte një arsye për Rusinë që të përdorte “absolutisht çdo armë” kundër Kievit si përgjigje, ka thënë ish-presidenti rus Dmitry Medvedev sipas agjencisë së lajmeve Interfax.

Duke folur për luftën, Medvedev tha gjithashtu se Rusia nuk po planifikonte të hynte në një konflikt të drejtpërdrejtë me NATO-n dhe përsëriti retorikën se Kremlini ishte i interesuar të zgjidhte krizën e Ukrainës përmes bisedimeve.

Në fillim të kësaj jave, Medvedev, i cili aktualisht është zëvendës-sekretar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, tha se marrëdhëniet e Rusisë me Perëndimin kishin arritur në nivelin më të ulët të të gjitha kohërave.

I pyetur nëse kërcënimi i një konflikti bërthamor ishte zbutur, ai pohoi se ai “ishte rritur”.

Çfarë ndodhi në Krime?

Në vitin 2014, Rusia aneksoi ilegalisht Krimenë pas një referendumi të diskutueshëm dhe të refuzuar ndërkombëtarisht. Presidenti Vladimir Putin këmbënguli se Rusia kishte aneksuar Krimenë për të mbrojtur rusët etnikë nga “ekstremistët e djathtë”.

Krimea fillimisht ishte pjesë e Perandorisë Ruse, por në vitin 1954 udhëheqësi sovjetik Nikita Hrushovi e quajti gadishullin e Krimesë pjesë të Ukrainës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kremlin-putin

Rusët “po hanë kokat e njëri-tjetrit”, mësohet plani për rrëzimin e tij

zaporizhzhia-centrali-ukraine-berthamor-1

Rusia nis sulme të pazakonta ajrore gjatë ditës në Kiev

kiev-naten

Kievi zmbraps një tjetër valë të sulmeve ajrore ruse

rusia

Rusia vendos një senator amerikan në listën e të kërkuarve

Erdogan Kilicdaroglu

Erdogan fiton përballë Kılıçdaroglu, numërohen mbi 98 % e votave

Erdogan Kilicdaroglu

Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut – gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

shtepia erdogan

Nga kjo banesë nisi ngritja e Erdogan/ Gara presidenciale drejt finishit

Erdogan Kilicdaroglu

Të dielën përballja Erdogan vs Kiliçdaroglu

llukashenko

Lukashenko: Rusia ka filluar të lëvizë armët bërthamore në Bjellorusi

INFO

NA NDIQ