Medvedev kërcënon Perëndimin, ja deklarata e tij e fundit

ina-online
ina-online

12 Korrik, 2023

Ish-presidenti rus dhe tani nënkryetar i këshillit të sigurisë kombëtare të Rusisë, Dmitry Medvedev tha se rritja e ndihmës ushtarake të NATO-s për Ukrainën rrit kërcënimin e Luftës së Tretë Botërore.

Duke komentuar rezultatet e ditës së parë samitit të NATO në Vilnius, ku vendet anëtare i premtuan Kievit më shumë armë dhe ndihmë financiare, Medvedev këmbënguli se ndihma perëndimore nuk do të pengonte arritjen e synimeve të vendosura nga Moska.

“Perëndimi plotësisht i çmendur nuk mund të binte dakord për asgjë tjetër. Në fakt ky është një rrugë pa krye. Lufta e Tretë Botërore po afrohet”, tha Medvedev përmes platformës Telegram.

Medvedev, ishte president i Rusisë (2008-2012), tani është kthyer në një personazh me retorikë të ashpër anti-perëndimore. Diplomatët i konsiderojnë pikëpamjet që ai shpreh një reflektim të mënyrës sesi mendon elita ruse.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Pavel Prigozin

Kush është Pavel, i biri i Yevgeny Prigozhin, që “po lëviz gurët” për t’u bërë kreu i ri i Wagner

avion-aeroplan-ushtarak

Hakmerret Turqia, bombardon ashpër bazat e kurdëve

wagner

Putini emëroi Andrey Troshev si drejtuesin e tyre, shpërthejnë luftëtarët e “Wagner”: Tradhtar!

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

erdogan

“Terroristët nuk do të kenë kurrë sukses”, thotë Erdogan

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

kina

SHBA paralajmëron për planet e Kinës për mbizotërimin e informacionit

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

INFO

NA NDIQ