Mëgimtarët e fshatit Çerkez, shembull se si duhet atdheu

Picture of INA
INA

17/05/2024

Ka vite që kanë migruar në vendet e ndryshme të Evropës, por mërgimtarët e fshatit Çerkez të Kumanovës janë një shembull se si duhet atdheu dhe vendlindja, shkruan agjencia e lajmeve INA.

Ata ka vite që janë bërë bashkë dhe kanë formuar shoqatën “Mërgimtarët e Çerkezit” me një mision human për ti ndihmuar familjet në nevojë, jetimët, invalidët, sportistët dhe projekte tjera zhvillimore për vendlindjen.

Ata ndihmojnë në ndërtimin e shtëpive për familjet që përballen më nje varfëri ekstreme, investojnë në dije, duke ndihmuar me të ardhura të rregullta studentët, investojnë në shkollë e xhami.

Disa herë kanë ndihmuar sportistët, posaqërisht Klubin e karatesë “Bashkimi”, duke ndihmuar pjesëmarrjen në kampionate ndërkombëtare.

Këta mërgimtarë janë heronjtë e heshur të kohës sonë. Janë filantrop, që kërkojnë të nxisin mirëqenien e të tjerëve, veçanërisht nga dhurimi bujar i parave për shkaqe të mira.

Për festat e Bajramit dhe festa tjera, ata kanë shprehur bujarinë e tyre, duke dërguar pako të shumta ushqimore për familjet në nevojë.

Për gjithë këto aktivitete nuk bëjnë shumë zhurmë, sepse e bëjnë me zemër dhe me medje.

Aty ku nuk duket dora e shtetit dhe institucioneve, mërgimtarët e ndajnë kafshatën e tyre për të sjellur gëzim dhe lumturi në vendlindjen e tyre.

Ilhan Ramadani është anëtarë i kryesisë së shoqatës. Ai është dëgjues i mirë i banorëve të fshatit, të cilët kanë nevojë për ndihmë. Shpeherë i sugjeron ata që të paraqesin një kërkesë, të cilën ua dërgon mërgimtarëve dhe shoqatës për ta shqyrtuar dhe nisur aktivitetin e bamirësisë. (INA)

Disa nga projektet e mërgimtarëve:

 

 

 

 

 

TË FUNDIT
4 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
6 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
8 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
9 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
12 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

ME TE LEXUARA

17 orë
Parlamenti do të vazhdoj seancën e katër, në rend dite raporti i AMTP për vitin2023
12 orë
Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues
17 orë
Siljanovska Davkova: Rajoni nuk ka nevojë për retorikë të zhveshur të BE-së, por logjikë të qëndrueshme të BE-së, jo për t’bllokuar
12 orë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh
15 orë
BDI-ja nuk propozoi kandidat për nënkryetar të Kuvendit, Mitrevski, Milloshoski dhe Bendeska kaluan pragun e parë
12 orë
Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro
15 orë
Në këtë kohë do të falet Bajrami i Kurbanit në Maqedoninë e Veriut
12 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

LEXO MË SHUMË

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

IMG_2997

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

kurban dashi

Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

Kuvendi Parlamenti

Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm

INFO

NA NDIQ