Mehmedoviq: Nga 800 fëmijë të testuar në shkolla, vetëm tetë kanë rezultuar pozitiv

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/02/2022

Nga 800 fëmijë të testuar në shkolla, vetëm tetë kanë rezultuar pozitivë në koronavirus, informoi sot zëdhënësi i Komisionit për Sëmundje Infektive, dr. Zlate Mehmedoviq.

Përmbajtja rifillon pas shpalljes

Si të mundësojmë sekretimin e insulinës natyrale në shtëpi dhe të kurojmë diabetin!
Sponsored by MonadPlug

“Skriningu në shkolla nuk ka përfunduar ende. Duhet të kemi numrin që kemi premtuar në fillim, një mostër përfaqësuese prej 1800 ose 2000 të anketuarve. Interesimi ishte i madh. Rreth 5000 prindër kanë rënë dakord për testimin e fëmijëve të tyre. Të dhënat fillestare tregojnë se në këtë moment nga 800 fëmijë të testuar, vetëm tetë janë regjistruar pozitivë, tha Mehmedoviq, i cili theksoi se për të pasur përfaqësimin e të dhënave duhet të përfundojë skriningu i numrit të parashikuar, të përcaktuar me metodologjinë e Komisionit për Sëmundje Infektive.

Mehmedoviq theksoi se këtë javë ka një trend në rënie të të infektuarve në të gjitha grupmoshat, përfshirë atë të fëmijëve nga mosha gjashtë deri në 14 vjeç, në të cilin javën e kaluar ka pasur rritje të transmetimit.

“Rritja e numrit të fëmijëve nga gjashtë në nëntë dhe 10 në 14 vjeç, ishte një alarm për aktivizimin e këtyre mekanizmave dytësor të kontrollit për të parë nëse ka një transmetim më të lartë të virusit në shkolla. Por, siç thashë, ka një tendencë në rënie në të gjitha grupmoshat, përfshirë edhe këtë. Numri i vogël i nxënësve të infektuar nuk duhet të jetë vetëm për shkak të transmetimit në shkolla, por edhe trendit aktual të rënies së numrit në të gjitha grupmoshat”, tha Mehmedoviq.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

inbound5716384559552820021

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

speciazilanta

Specializantët privatë pezullojnë përkohësisht grevën: Nuk do të ndalemi deri në zgjidhjen e problemeve tona

inbound1570935745553072141

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

vucic vjosa osmani

Nis seanca për Kosovën në OKB, Osmani përball Vuçiqit

ASH

ASH: Ranë maskat, Mickoski shpalosi bashkëpunimin që ka me opozitën shqiptare

pasaporta

Dokumentet personale do të mund të merren edhe të mërkurën

inbound8095449253420538831

Valbona Adili Emini: Pabarazia gjinore në politikë ndihet kudo edhe pse kemi gra të forta e të emancipuara

bojan mariciq maricic

Mariçiq: Edhe “Demokracia e re sillet më e ndërgjegjshme se VMRO-DPMNE

sela tubim

Ashpërsohet retorika në tubime, VLEN dhe Fronti Europian me akuza dhe porosi mes tyre

INFO

NA NDIQ