Mehmedoviq: Omicron ende është një sëmundje nga e cila seriozisht mund t’ju përkeqësohet shëndeti

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20 Janar, 2022

Pritshmëritë janë që kulmi me llojin e virusit omicron të jetë në javën e parë ose të dytë të shkurtit, thotë mjeku Zllate Mehmedoviq për “Magazin”.

“Varianti Omicron është më i butë se delta dhe kjo është vërtetuar përmes procesit të shtrimit në spital. Ka një numër më të vogël pacientësh që kanë nevojë për mbështetje oksigjeni, por duhet t’i kushtojmë vëmendje numrit të të sapoinfektuarve, numri i lartë mund të përkthehet në shtrim në spital.

Shikojmë që kemi ende një numër dyshifror të vdekjeve, ditët e kaluara kishte 24 vdekje nuk janë të gjitha nga omicron ndoshta i përkasin deltës, por omicron është ende një sëmundje nga e cila mund të sëmuresh rëndë dhe nga e cila mund të vdesësh, dhe duhet të kemi kujdes se si sillemi”, tha Mehmedoviq.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar

Escobar: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, po kërkoj vetëm të dëgjohemi

kasami

Kasami: Nuk isha i ftuar në 21 vjetorin e BDI-së! Ali Ahmeti të largohet nga politika (VIDEO)

fitor jakupi

Fitor Jakupi shpall kandidaturën për degën e BDI në Kumanovë

kfori ushtria turke

Forcat komando turke në veri të Kosovës, Spahiu: Ka impakt të rëndë tek serbët

rusia

Plas lufta civile në Rusi? Meçollari: Ushtria ruse dhe Wagner nuk e duan njëra-tjetrën, ka nisur rebelimi

lajcak escobar kurti

Përfundon takimi, Escobar dhe Lajçak 3 kushte për Kurtin

dash-1

Tentuan ta destabilizojnë Ballkanin, SHBA-ja sanksionon shtatë rusë

Pence Mike Pence

Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

mesi-paris

FOTO/Takimi sekret për Messi-n, i ati i yllit argjentinas bisedë me Presidentin Laporta

INFO

NA NDIQ