Mehmeti: Ky është dallimi mes BDI-së dhe Aleancës për Shqiptarët

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/02/2022

Aleanca për Shqiptarët ka potencial më të mirë kuadrosh se BDI-ja, ka thënë ai për të përjavshmen Focus, duke theksuar se epërsia financiare e BDI-së i ka mundësuar të bëhen të paprekshme.

Konflikti ushtarak në vitin 2001 ishte në njëfarë mënyre udhëkryq në skenën politike shqiptare në Maqedoni, thotë gazetari dhe analisti Semi Mehmeti, i cili për të përjavshmen Focus analizon fenomenin BDI, e cila ka 20 vjet që fiton, ndërsa disa nga rivalët e saj zhduken. ose zhduken plotësisht.skena politike.

– Figura drejtuese të PPD-së me potencial intelektual të respektuar donin të rreshtoheshin pas Ali Ahmetit dhe ta ndihmonin që të depërtonte më me sukses në skenën politike. Mendoj se këtu kanë bërë një vlerësim të gabuar, sepse BDI-së dhe Ahmetit kishin nevojë më shumë për ndjekës besnikë se sa për politikanë intelektualë. Kështu e humbën partinë”, ka thënë Mehmeti.

Fitorja e zgjedhjeve të BDI-së në vitin 2002, thekson ai, u pasua nga periudha e zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit, e cila ndër të tjera parashikonte punësim masiv të shqiptarëve nëpër institucione.

BDI-ja e shfrytëzoi këtë dhe përmes punësimeve masive nga njëra anë formoi një strukturë politike besnike ndaj fanatizmit dhe, nga ana tjetër, për forcimin financiar, sepse kishte një numër të madh të të rinjve shqiptarë që ishin të gatshëm të paguanin 2, 3 apo 5 mijë euro për një punë – thotë Mehmeti.

Ai shton se avantazhin që e fitoi ndaj rivalëve në mandatin e viteve 2002-2006, BDI-ja më vonë vetëm e forcoi dhe e ngriti, sepse siç thotë ai, nuk ishin vetëm punësimi, por edhe tenderët, konkurset dhe përfitimet e tjera të ndryshme që mund t’i shfrytëzonte. nga një parti në pushtet.

– BDI-ja e përdor me sukses atë epërsi financiare ndaj rivalëve të saj për të ndikuar në sferën mediatike, kështu që ka komoditetin kur duhet të prezantohet para publikut si UÇK, kur duhet të paraqitet si opsion i gjelbër dhe qytetar, kur ajo ka nevojë. për të kërkuar kryeministër shqiptar – thotë Mehmeti, duke shtuar se BDI-ja “fitoi” simpatinë edhe të gjyqtarëve edhe të prokurorëve.

Sa i përket PDSH-së, e cila doli si relike e PPD-së, ai tha se problemi më i madh për partinë ishte temperamenti i Menduh Thaçit. Sipas tij, ndarja e Besës dhe formimi i Alternativës është ende mister dhe Aleanca për Shqiptarët ka potencial më të mirë kuadrosh se BDI.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

438237609_7297035567018411_5241735204519391833_n-1-780x470

BDI-ja nisi festën në Sheshin Skënderbeu në Shkup, Grubi: Fitoi UÇK-ja dhe Ali Ahmeti

lluka

Llukarevska: Stevo Pendarovski shkon në raundin e dytë

tetove

BDI feston në Tetovë

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

INFO

NA NDIQ