Mejer: Mund të jesh pak i sëmurë, por jo pak i korruptuar

Picture of ina-online
ina-online

20/09/2023

Përfaqësuesit e 36 ndërmarrjeve publike nga Shkupi, Pellagonia dhe Pollogu sot në Shkup nënshkruan Deklaratën për praktika antikorruptuese dhe politika në ndërmarrjet publike.

Bëhet fjalë për një projekt të realizuar në suaza të projektit “Inkurajimi i një mjedisi të mundësuar për paraqitje të korrupsionit në ndërmarrjet publike”, të realizuar me mbështetje financiare nga Ambasada e SHBA-ve.

Erik Mejer, zëvendësshefi i misionit të Ambasadës së SHBA-në në Shkup, në fjalim para nënshkruesve të Deklaratës theksoi se janë të gabuara tendencat që për korrupsionin të flitet si për ndonjë infeksion ose sëmundje.

“Mund të jesh pak i sëmurë, por jo pak i korruptuar. Kur përshkruajmë dëmin e shkaktuar në shoqëri nga korrupsioni, flasim për dëmtimin e institucioneve dhe ngadalësimin e progresit. Jo. Korrupsioni është si një eskavator që shkatërron gjithçka që i qëndron në rrugë. Edhe kur ekziston në mjedise të vogla, ajo minon themelet e shoqërisë në tërësi”, tha ai.

Majer theksoi se u takon qytetarëve të Maqedonisë së Veriut që të merren vetë me korrupsionin, në çdo nivel, nga politikanët, përmes administratës publike e deri te biznesmenët dhe së fundi mes tyre.

Duke parë nëpër gishta apo duke e kthyer kokën në aktivitetet më të vogla korruptuese, qytetarët e Maqedonisë së Veriut rrezikojnë të sabotojnë të ardhmen e vendit të tyre dhe brezave të ardhshëm.

TË FUNDIT
2 orë
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
2 orë
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
3 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
3 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10
3 orë
Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina
1 ditë
Mickoski për zëvendësministrat e rinj: Të gjithëve u japim një shansë!
2 orë
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
1 ditë
Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!
12 orë
VLEN për kallëzimin penal të nipit të Ali Ahmetit
1 ditë
Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi (FOTO)
7 orë
BDI: Ahmeti njoftoi ambasadoren norvegjeze për angazhimin e Poll Villiams në përpilimin e platformës së legjitimitetit
1 ditë
VLEN: Kandidatët për zv.ministra përfaqësojnë dinjitet dhe profesionalizëm

LEXO MË SHUMË

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

sevim hoxha

Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

IMG_0039

Antikorrupsioni/ Punësime gjatë zgjedhjeve – inicohet procedurë kundër një ish zv/ministri?!

INFO

NA NDIQ