Melodramë politike ukrainase: ata janë sërish bashkë…!

Volodymyr Zelensky, presidenti i Ukrainës, u detyrua të ndahej me gruan e tij Olena Zelensky për dy muaj e gjysmë për shkak të sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës, por tani çifti është sërish bashkë.

Fjalë prekëse u ndanë dje nga ata në intervistën e tyre të parë të përbashkët që nga fillimi i pushtimit rus.

Në një intervistë 75-minutëshe, Zonja e Parë e Ukrainës Olena Zelensky, tha:

“Nuk mund të them se Volodymyr ka ndryshuar që nga fillimi i kësaj lufte, ai ka qenë një burrë i besueshëm dhe i tillë mbetet. Nuk ka ndryshuar”.

Ashtu si shumë familje ukrainase, Olena u detyrua të ikte me dy fëmijët e tyre, sepse burri i saj u bë “objektivi numër një” i forcave ruse. Në ndarje, çifti ra dakord të thërrisnin njëri-tjetrin ndërsa hanin, për t’u ndjerë më afër.

“Ti do të thoshe ‘darkë’ dhe unë do të thosha ‘edhe unë’, por ne nuk mund të merreshim vesh. Unë gjithmonë do ta mbyllja bisedën duke menduar: “Diçka mungon, diçka më e shijshme është ende për t’u ngrënë,” tha Zelensky.

E pyetur nëse lufta e kishte ndryshuar të shoqin, zonja Zelensky u përgjigj se ajo dukej e bukur si kurrë më parë.

Zonja e parë pranoi se nuk kishte kohë për të redaktuar fjalimet epike të bashkëshortit të saj, duke shtuar se ai ndonjëherë përdor shumë mjete letrare, e herë shumë pak.

“Unë me të vërtetë mendova se mund të përfundonim në një dialog të pastër, por kjo do të jetë një luftë e përgjakshme,” tha Zelensky, duke shtuar: “Fundi do të jetë në diplomaci sepse ka disa gjëra që nuk do të mund t’i përfundojmë përveç në tryezën e bisedimeve”, argumentoi udhëheqësi ukrainas. /tesheshi