Memetin s’mund ta shkarkojnë, por e sugjerojnë: Të mos marrë pjesë në punën e Këshillit të Prokurorëve derisa zgjat procedura kundër tij

Picture of INA
INA

29/05/2024

Këshilli i Prokurorëve ka diskutuar sot procedurën ndaj anëtarit Ixhet Memeti, i cili dyshohet se ka marrë shpërblim për ndikim të kundërligjshëm. Sipas neneve, Memeti nuk duhet të marrë pjesë në punët dhe vendimet e Këshillit për sa kohë zgjat hetimi, përcjell TV21. Anëtarët e këshillit u arsyetuan se nuk kishin mjete ligjore për ta shkarkuar. Kryetarja e Këshillit, Dushica Dimitrieska, në një deklaratë për media pas seancës, theksoi se Këshilli do ta përcjellë rrjedhën e procedurës penale dhe sipas rezultatit të saj do të veprojë sipas ligjit.
Ajo ka sqaruar se procedura e shkarkimit është e paraparë, por në këtë rast është e pamundur.

-Ajo procedurë duhet të fillojë me kërkesë të arsyetuar që duhet ta paraqesin së paku 20 prokurorë dhe një e treta e anëtarëve të Këshillit, tha Dimitreska, duke sqaruar më tej se ajo kërkesë po ashtu duhet të mbështetet me prova.
Shtoi se Këshilli nuk mund t’ia ndalojë Memetit pjesëmarrjen në seanca.

-Kjo mund të ndodhë nëse ka një vendim të tillë nga gjykata, përfundoi Dimitrieska.

TË FUNDIT
13 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
22 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
22 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
22 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
22 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

23 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
23 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
22 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
22 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
22 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

LEXO MË SHUMË

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

orhan murtezi

Orhan Murtezani ministër për Integrime?

INFO

NA NDIQ