Menaxhimi i mbeturinave, institucionet të angazhohen për zbatimin e ligjeve

INA
INA

29/05/2023

Institucionet në vend duhet angazhohen për zbatimin e ligjeve për menaxhimin e mbeturinave, sepse ndryshe ligjet vetëm në letër nuk japin rezultat. Ministrja e Ekologjisë Kaja Shukova, tha se ajo që është planifikuar duhet të realizohet sepse në vend tashmë janë vendosur ligjet dhe dokumentet strategjike. Në konferencën “Zbatimi i ekonomisë recikluese në menaxhimin e mbeturinave të ngurta”, Ministria e Mjedisit Jetësor nënshkroi memorandum bashkëpunimi me Asociacionin për Mbeturinat e Ngurta. Kjo Shoqatë përbëhet nga më shumë se 30 kompani, organizata joqeveritare dhe ekspertë nga disa fusha, të cilët prej 10 vitesh punojnë në segmentin e menaxhimit të qëndrueshëm të mbeturinave në Maqedoninë e Veriut.

“Duhet të bëjmë përpjekje të gjithë së bashku, Asociacionin për Mbeturinat e Ngurta e shohim si një partner që do të na ndihmojë në menaxhimin e mbetjeve në vend. Le të mblidhemi të gjithë së bashku si partnerë dhe më në fund të fillojmë zbatimin serioz të ligjeve për menaxhimin e mbetjeve. Ne kemi një paketë të madhe të ligjeve, kemi dokumente strategjike, e dimë se çfarë duhet të bëjmë dhe mbetet vetëm të zbatojmë atë që kemi planifikuar”, tha Kaja Shukova- Ministre e Ekologjisë. /Alsat.mk

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_7005

Arben Taravari nënshkruan me NDI, Memorandumin e Bashkëpunimit “Fito me integritet”

FB_IMG_1701896847835

SHKUPI – KJO „MEKË” E SHQIPTARISË

pacolli

Pse Pacolli është irrituar me mediat shqiptare?

Biljana-Ivanovska-780x439-1

Ivanovska: Komisioni për Antikorrupsion në vitin 2019 kërkoi shkarkimin e Angjushevit

policia-mk

Avokati që dërgoi Palevskin në Beograd po merret në pyetje në polici

azir aliu

Ministri Azir Aliu sjell 5 ligje të rëndësishme për reformën në administratë dhe transformimin digjital

kuvendi shqiptar kaos zjarr

Sali Berisha përjashtohet nga Kuvendi për 10 ditë bashkë me pesë deputetë të tjerë

Palevski palco

Së shpejti do të bëhet ekstradimi i Palevskit/ Do të qëndrojnë në paraburgim në Turqi deri sa t’i dorëzohet RMV-së

foto-autostrada-korridori-8

Shpronësohen 45 parcela përgjatë Korridorit 8/ Grubi: Projekti do të realizohet sipas dinamikës së paraparë

INFO

NA NDIQ