Menduh Thaçi: Nëse PDSH shkon e vetme në zgjedhje, do të jetë forca e dytë politike në vend

INA
INA

24/01/2024

Kryetari i PDSH-së Menduh Thaçi, sot ka bërë homazhe te varri i Arbën Xhaferit, duke përkujtuar ditëlindjen e tij. Thaçi foli edhe për zgjedhjet e ardhshme dhe qëndrimin e partisë së tij për to.

Ai tha se nëse PDSH do të bëjë koalicion, varet nga përcaktimi i partive politike për integrimin evropian të vendit. Megjithatë, ai tha se nëse PDSH do të garojë e vetme në zgjedhje, do të jetë forca e dytë politike pas BDI-së, pasi sipas tij, kjo e fundit është favorite për të fituar zgjedhjet.

“Nuk do t’i bashkangjitemi askujt. Çështja e koalicionimit varet nga përcaktimi i paluhatshëm i partive për aspektin e integrimit evropian. Kjo duket e lehtë, por pas kësaj ka shumë vështirësi, ka shumë llokuma, shumë Apasieva, Mickoska. Ne kemi qenë çdo herë të palëkundshëm”.

“Ne jemi konstruktiv por jemi të përgatitur të ballafaqohemi vet në zgjedhje, me cilin do qoftë. E keqja e këtyre zgjedhjeve është se BDI është favorit absolut, nëse PDSH del vet do të jetë forca e dytë e shqiptarëve të Maqedonisë, dhe do t’i zhvendos nga skena politike këta që dolën para disa viteve dhe sot përfunduan në 8-9 grupacione politike”.

“Në këto zgjedhje duhet t’ia humbim të gjitha shpresat Rusisë dhe Putinit, edhe politikës lindore që do të na keqpërdor si shqiptarë, dhe me këtë të dezinfektojmë të gjitha bakteret që duan te kontaminojnë marrëdhënien tonë me BE-në dhe SHBA-në”, tha Menduh Thaçi./Telegrafi/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

Arjanit Hoxha ziadin sela zejdi

Si do të shkojë ASH-ja e Selës në zgjedhje? Zejdi është për bllok të gjerë politik, Hoxha i sigurt për koalicion fitues

arber ademi

Ademi: Brenda javës i unifikojmë pagat e profesorëve

Abdush demiri

KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj

INFO

NA NDIQ