Mercedes-Benz tërheq nga tregu më shumë se 300,000 vetura

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/01/2023

Mercedes-Benz ka nisur një tërheqje vullnetare të mbi 300,000 automjeteve për shkak të problemeve të bllokimit.

Sipas dokumenteve të publikuara nga Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut në Autostrada, tërheqja prek SUV-të e vjetra që janë prodhuar që në vitin 2011.

Konkretisht, njësitë e prekura janë 323,963 njësi të gjeneratës së tretë të Mercedes-Benz M-Class (W166), e cila më vonë u riemërua GLE-Class në modelin e saj të 2015 dhe GLE Coupe (C292). Të identifikuara përmes të dhënave të prodhimit, automjetet e prekura u prodhuan që në 1 korrik 2011. Prodhimi i njësive të prekura përfundoi më 25 nëntor 2019.

Dokumentet e NHTSA vunë në dukje se problemi qëndron me ujin që mund të rridhte në pjesën e pasme të automjeteve të prekura në fjalë. Këto janë regjistruar në ankesat e klientëve të dorëzuara që në vitin 2018 jashtë tregut të SHBA-ve. Mercedes-Benz e hetoi këtë çështje disa vite më parë dhe kreu analiza të rreziqeve të mundshme. Kompania arriti në përfundimin se problemi mund të çojë në një mosfunksionim të pompës së përmendur të karburantit dhe ndërprerje të furnizimit me karburant në motor, gjë që më pas mund të çojë në bllokimin e motorit pa paralajmërim.

Edhe pse dokumentet nuk deklaronin se një problem ngecjeje ka ndodhur tashmë me klientët, Mercedes-Benz filloi një tërheqje vullnetare si masë paraprake e këtij problemi. Tregtarët do të kontrollojnë automjetet e prekura si dhe do të zëvendësojnë njësinë e kontrollit të pompës së karburantit nëse e gjykojnë të nevojshme. /TAR

TË FUNDIT
48 minuta
Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!
51 minuta
Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga
3 orë
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
6 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
6 orë
VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

ME TE LEXUARA

13 orë
Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen
1 ditë
Petrovska: Për presidenten Maqedonia nuk ka emër
7 orë
Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë
1 ditë
O’Brien: SHBA do të jetë përherë mike e devotshme e Kosovës
6 orë
VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

LEXO MË SHUMË

zelenski

Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!

IMG_2442

Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

vmro-dpmne

VMRO-DPMNE i nisi negociatat me ZNAM – Stoillkovski: Ende nuk ka marrëveshje, bisedimet janë në frymë pozitive

taravari arben

Taravari para vendimit nëse do ta drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

grupi banjska radojcici

Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ