Merko mund të shpëtojë, shumë lëndë do të vjetërsohen

Picture of ina-online
ina-online

26/10/2023

Me ndryshimet e fundit në Kodin Penal, 16 rastet aktive, të ngritura kundër kryetarit të komunës së Strugës, Ramiz Merko, ka të ngjarë të vjetrohen.

Këtë e theksoi për Alsat, avokati Ardian Demiri duke lënë për të nënkuptuar se Merko nuk do të mbajë përgjegjësi për shpërdorimin e detyrës.

Sipas tij, e gjithë kjo vë në pikëpyetje angazhimin e të gjithë faktorëve, që duan të kontribuojnë në sundimin e ligjit në vend. Demiri shton se Merko përfundimisht mund të mbajë përgjegjësi vetëm për veprat e shpërdorimit të detyrës të kryera pas vitit 2018, nëse sistemi funksionon.

Prokuroria Publike nuk ka saktësuar nëse lëndët e Merkos, janë të vjetruara. “Rastet i referohen veprave në periudha të ndryshme kohore, në çdo rast individualisht, në varësi të rrethanave specifike, prokurorët publikë kompetentë zbatojnë të gjitha dispozitat ligjore, përfshirë ndryshimet më të fundit në Kodin Penal”, thonë nga Prokuroria.

Procedurat kundër Merkos nuk u intensifikuan edhe pasi ai u vendos në listën e zezë të SHBA-së – megjithëse kanë kaluar 4 muaj që nga atëherë.

“Në vendin tonë, kryetarët e komunave janë “arinj polarë”. Zgjidhje tjetër nuk mund të gjendet, përveçse kur dënohet me burgim mbi 6 muaj”, u shpreh Vllado Çingoski – avokat./Alsat

TË FUNDIT
3 minuta
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
59 minuta
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
3 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
3 orë
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
4 orë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

ME TE LEXUARA

1 ditë
13 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
22 orë
Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë
16 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
1 ditë
Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia
21 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes
14 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

IMG_4549

Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

Bujar Osmani

VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

faton hajrizi

Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

zelenski trump

Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

Ilire dauti ASH

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

INFO

NA NDIQ