Merten: Maqedonia e Veriut duhet të punojë në arritjen e kritereve për anëtarësim në BE

Picture of INA
INA

04/06/2024

Ambasadori amerikan në Bullgari, Kenet Merten, i pyetur për çështjen maqedono-bullgare dhe pritjet e ndryshimeve kushtetuese që janë parakusht për anëtarësimin e Maqedonisë në BE. Ai deklaroi se Shtetet e Bashkuara nuk mbështesin dialogun që nxit diskriminimin, urrejtjen, ose armiqësinë ndërmjet shteteve fqinje apo komuniteteve brenda një vendi.

“Ne nuk mendojmë se është e mirë për marrëdhëniet fqinjësore apo për marrëdhëniet midis komuniteteve të ndryshme në një vend të caktuar. Është e rëndësishme të mos harrohet se është arritur një marrëveshje, se ka pasur një marrëveshje të nënshkruar rreth dy vjet më parë në mes të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian. Mendoj se këto vende (vendet nga rajoni), përfshirë Maqedoninë e Veriut, duhet të punojnë për arritjen e kritereve për anëtarësim në Bashkimin Evropian”, ka komentuar Merten.

TË FUNDIT
15 minuta
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
3 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
4 orë
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së
5 orë
SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare
7 orë
Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

ME TE LEXUARA

5 orë
SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare
1 ditë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë
4 orë
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së
1 ditë
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!
3 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
1 ditë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
15 minuta
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
22 orë
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

LEXO MË SHUMË

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

takim ministror

Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së

biden macron

SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

Afrim Gashi

Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

shota made in albania

Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”

Hovenier

Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

INFO

NA NDIQ