Mesazh i ashpër nga PPE për VMRO-DPMNE: “Veriore” duhet të përdoret

Picture of ina-online
ina-online

24/05/2024

Një mesazh jashtëzakonisht i mprehtë për VMRO-DPMNE-në erdhi nga lideri i Partisë Popullore Evropiane (EPP), Manfred Weber, se duhet të përdoret emri i shtetit “Maqedonia e Veriut”.

“Lidershipi i VMRO-DPMNE-së duhet të respektojë plotësisht dispozitat detyruese të Marrëveshjes së Prespës dhe të përdorë në vazhdimësi emrin “Maqedonia e Veriut”. Respektimi i marrëveshjeve ndërkombëtare është një parakusht bazë për ne si PPE. Përndryshe Evropa nuk mund të funksionojë dhe BE-ja nuk do ta pranojë këtë”, shkroi Weber në Rrjetin X.

VMRO-DPMNE është anëtare e grupit të Partisë Popullore Evropiane dhe këtë e potencon me krenari të veçantë me vite të tëra. Por me incidentin gjatë betimit të Gordana Siljanovska-Davkovës dhe deklaratën e mëvonshme të liderit dhe kryeministrit të ardhshëm Hristijan Mickoski, se kanë të drejtë ta quajnë vendin vetëm Maqedoni, një pjesë e konsiderueshme e partive simotra janë tjetërsuar.(INA)

TË FUNDIT
48 sekonda
Fatmir Mexhiti emërohet drejtor i ri i Klinikës së Neurologjisë
17 minuta
Taravari: Duhet të sjellim ligj për përfaqësim të drejt dhe adekuat, nuk ka nevojë për balancuesin kur kemi ligjin
48 minuta
Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski
1 orë
BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024
1 orë
Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja

ME TE LEXUARA

1 ditë
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë
6 orë
Tre të plagosur rëndë nga Maqedonia, vendim i çuditshëm i gjykatës austriake
24 orë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori
1 orë
Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja
1 ditë
Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

LEXO MË SHUMË

fatmir mexhiti

Fatmir Mexhiti emërohet drejtor i ri i Klinikës së Neurologjisë

Screenshot_20240625-150013~2

Taravari: Duhet të sjellim ligj për përfaqësim të drejt dhe adekuat, nuk ka nevojë për balancuesin kur kemi ligjin

Samka Ibraimovski

Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski

tifozet kuq e zi

BBC: Tifozët e Shqipërisë bënë historinë në Euro2024

qehaja siljanovska

Presidentja Siljanovska Davkova priti ambasadorin e Kosovës Florian Qehaja

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës njofton qytetarët për kompensimin e dëmeve të shkaktuara nga moti i keq

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

INFO

NA NDIQ