Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë

Picture of INA
INA

20/05/2024

Marrëveshja e Prespës është marrëveshje e ratifikuar ndërkombëtare dhe nuk mund të ndryshohet apo rishikohet në mënyrë të njëanshme, tha ministri i Punëve të Jashtme i Greqisë, Giorgos Gerapetritis.

Shefi i diplomacisë greke theksoi se “në këtë moment ka çështje që ka lindur pas zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut”, por gjithashtu theksoi se sigurisht që respektojnë rezultatin zgjedhor.

“Ajo që ne gjithmonë theksojmë është se pavarësisht dallimeve, dallimeve ideologjike dhe politike që mund të ketë lidershipi i ri politik ndaj Marrëveshjes së Prespës, është një marrëveshje ndërkombëtare që është ratifikuar. Nuk ndryshohet apo rishikohet në mënyrë të njëanshme nga palët. Ajo përfaqëson një pikë shumë themelore mbi të cilën u ndërtuan marrëdhëniet ndërkombëtare të Maqedonisë së Veriut. Kuptohet që Bashkimi Evropian vlerëson çështjet nga Marrëveshja e Prespës dhe zbatimin e plotë dhe konsistent, prandaj mendoj se lidershipi politik i Maqedonisë së Veriut do t’i vlerësojë këto çështje dhe do t’i përmbahet kërkesave nga Marrëveshja e Prespës”, theksoi Gerapetritis.

Ai shtoi se Greqia nga ana e saj monitoron zbatimin e qëndrueshëm të Marrëveshjes dhe kujtoi se “shumica aktuale e qeverisë si opozitë vuri në dukje menjëherë pikat gri të Marrëveshjes”.

“Për mua, e rëndësishme është që ne duhet të respektojmë çështjet e dakorduara, jo sepse jemi dakord me atë që është rënë dakord, por sepse është një marrëveshje për vazhdimësi dhe stabilitet dhe në çdo rast nuk mund të krijojmë një kornizë të njëanshme mbi të cilën do të mund të karriera politike. të ndërtohet”, theksoi kreu i diplomacisë greke./Telegrafi/

TË FUNDIT
22 orë
Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)
22 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
3 ditë
Hill: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE
3 ditë
Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s
4 ditë
Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet

ME TE LEXUARA

22 orë
Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)
22 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027

LEXO MË SHUMË

vucic dodik

Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)

roaming-800x445

Zero roaming me BE-në deri më 2027

Christopher Hill Kristofer

Hill: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE

milo gjukanoviq gjukanovic

Vukoviq: Kam informacione të besueshme se po bëhen përgatitje për kandidaturën e Gjukanoviqit si zv.sekretar i përgjithshëm i NATO-s

moti nxehti temperatura-termometri

Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet

siljanovska-zelenski-2-780x439-1

Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës

wesley clarck vesli klark

Clark: Do të ishte tradhti ndaj Amerikës nëse dhëndri i Trump ndërton memorial në Serbi

parlamenti evropian zgjedhjet be

Evropa sot voton, kush do e marr timonin

vucic dodik

“Kuvendi gjithëserb” në Beograd! Analiza e REL: Nga lutjet për Serbinë dhe Republikën Sërpska, tek folklori! Si u konceptua

INFO

NA NDIQ