Mësimi në shkollat e Maqedonisë vazhdon me prani fizike dhe mbajtje të maskave

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/02/2022

Edhe pse lloji Omicron i COVID-19 përçohet më lehtë, numri i mësimdhënësve dhe nxënësve të infektuar është i vogël. Sipas autoriteteve, për këtë arsye duhet të vazhdojë mësimi me prezencë fizike dhe me respektim të protokolleve.

Në deklaratë për “Faktor”, drejtorja e Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor dhe Sanitar, Irina Buhova tha se po respektohen rekomandimet e OBSH-së dhe UNICEF në lidhje me funksionimin e shkollave.

“Mësimi me prezencë fizike duhet të mbahet sipas protokolleve të shkruara, për shkak se sipas OBSH dhe UNICEF, shkollat dhe çerdhet janë institucionet që në fund duhet të mbyllen dhe të parat të hapen”, tha Buhova e cila shtoi se po respektohen protokollet për mbrojtje në shkolla dhe se me kujdes ndiqet gjendja.

Në lidhje me kërkesën e disa prindërve të cilët insistojnë që fëmijët të mos mbajnë maska, ajo tha se mbajtja e maskave momentalisht është ndër masat kryesore kundër virusit dhe se fëmijët duhet të vazhdojnë me mbajtjen e maskave.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

INFO

NA NDIQ