Mësohen tre kompanitë e para që do të punojnë në projektin “Korridori 8”

ina-online
ina-online

11 Shtator, 2023

“AK INVEST”, “EUROVIA” dhe “STENTON GRADBA” janë tre kompanitë e para që do të nisin ndërtimin e Korridorit 8, përcjell TV21. Të njëjtat gjatë ditës së nesërme do të nisin punët për ndërtimin e aksit Gostivar-Bujkoçan, përcjell TV21.

Kompania tetovare “AK INVEST” është një ndër kompanitë më serioze dhe më profesionale në fushën e ndërtimit. Kjo kompani nga Tetova ka bashkëpunim në shumë projekte me kompani me merenome botërore. Kompania gjithashtu ka kryer me sukses projekte që kapin vlerën e mbi 10 milionë eurove.

“EUROVIA” është kompania që së fundmi fitoi tenderin për përshtatjen e sallës sportive “Boris Trajkovski” në ambient për mbajtjen e konferencës së ministrave në kuadër të OSBE-së. Në opinion kishte shumi reagime pasi kompania në fjalë, e udhëhequr nga Elmedin Ademi, ka qenë edhe kompani donatore e BDI-së.

“STENTON GRADBA” në 12 muajt e fundit ka fituar 21 tenderë, ndërsa tani si nënkontraktues do të punojë në ndërtimin e aksit Gostivar-Bujkoçan. Kjo kompani është ndër më të njohurat në Manastir, e cila me kalimin e viteve, sipas dokumenteve, ka ndërruar tre pronarë: Peco Stojanoski, Bllagoj Krstevski dhe pronare aktuale është Snezha Stojanoska.

Ndërtimet e Korridorit 8 do të nisin nesër me minimin në pjesën në afërsi të fshatit Debresh. Korridori 8, bashkë me Korridorin 10D, do të ndërtohen nga konzorciumi amerikano turk “Bechtel&Enka”, ndërsa kompanitë në fjalë do të jenë nënkontraktues./TV21

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pendarovski-nato

Pendarovski: Mirë që Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria janë anëtarë të NATO-s, që të parandalohet konfrontimi ndërmjet ushtrisë së Kosovës dhe Serbisë

Screenshot_2023-09-30-13-14-08-408-edit_com.facebook.katana

Deklaratat e fundit për sulmin terrorist në veri, kërkohet që Edi Rama të shpallet non-grata në Kosovë

mali-sharr

Hiqet ndalesa për lëvizje nëpër pyje

Maria GABRIEL

Gabriel pret që Shkupi të mos “vetësabotohet”

LSDM kreret kovacevski zaev zecevic

Ndryshimet kushtetuese a po rikthejnë në lojë liderët e vjetër!

artan grubi

Grubi: Përmes fletëobligacioneve, Qeveria ndihmon Komunën e Tetovës dhe Zhelinës për shlyerjen e detyrimeve të papaguara të tyre

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

durres-plazh-bregdet

Bumi turistik dështon të sjellë bum ekonomik

qumsht-qumesht

Nuk ka qumësht me aflatoksinë nëpër markete, reagon AUV në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ