Mësohet arsyeja pse Meta nuk e hoqi videon e rreme të Bidenit

INA
INA

06/02/2024

Bordi i pavarur Mbikëqyrës që mbikëqyr sesi Facebook moderon përmbajtjen, ka thënë se kompania duhet të raportojë postimet e rreme në vend që t’i heqë ato.

Ata thanë se Meta kishte të drejtë që nuk hoqi videon e rreme të presidentit Joe Biden, sepse nuk shkelte politikën e manipulimit të medias, raporton BBC.

Megjithatë, ata thanë se politika ishte jokoherente dhe duhet të zgjerohej përpara një viti zgjedhor. Një zëdhënës i Meta-s tha se po shqyrtojnë një udhëzim të ri.

“Ne do të përgjigjemi publikisht brenda 60 ditëve. Do të veprojmë në përputhje me ligjin”, shtoi ai.

Bordi Mbikëqyrës shkroi se Facebook duhet të “shënjestrojë” më shumë përmbajtje të rreme, gjë që do të reduktonte nevojën për kontrollues të fakteve (njerëzit që kontrollojnë të vërtetën e informacionit dhe vërtetësinë e përmbajtjes në internet).

Në vitin 2021, Facebook dhe Instagram prezantuan mundësinë që përdoruesit të kërkojnë heqjen e përmbajtjes. Që atëherë, ata kanë marrë mbi një milion kërkesa.

Videoja kontroverse tregon Biden duke prekur në mënyrë të papërshtatshme mbesën e tij.

Sipas Politikës së Përmbajtjes së Manipuluar të Meta-s, një postim mund të hiqet vetëm nëse është krijuar me ndihmën e inteligjencës artificiale ose nëse tregon një person duke thënë diçka që nuk e ka thënë në të vërtetë.

Meqenëse regjistrimi nuk është krijuar me ndihmën e inteligjencës artificiale dhe Biden nuk flet, regjistrimi nuk është hequr.
Bordi Mbikëqyrës tha se videoja ishte qartazi e rreme, kështu që nuk kishte gjasa të mashtronte votuesit mesatarë.

Zëvendësdrejtori i Këshillit Mbikëqyrës tha se politika aktuale e Meta-s “nuk ka kuptim sepse nuk i pengon njerëzit të tregohen duke bërë diçka që nuk e kanë bërë në të vërtetë”.

Gjithnjë e më shumë regjistrime audio të rreme po krijohen me ndihmën e mjeteve gjeneruese të inteligjencës artificiale.

Muajin e kaluar, një video e një thirrjeje të rreme të Bidenit bëri që disa votues të kalonin zgjedhjet paraprake në New Hampshire.

Amerikanët po përpiqen t’i japin fund dezinformatave, por në të njëjtën kohë duan të ruajnë lirinë e fjalës dhe nuk duan të ndalojnë përmbajtjen që është krijuar me ndihmën e inteligjencës artificiale.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Bitcoin

Vlera e Bitcoin shkon në mbi 65,000 dollarë – duke iu afruar nivelit më të lartë të të gjitha kohërave

190719_ROBOTET_12_8

Në një kompani suedeze, një chatbot bën punën e 700 njerëzve – në një muaj ai pati 2.3 milionë biseda

whatsapp-main-600x360

WhatsApp shfaq shenjat e para të funksionit për komunikim ndër-platformë

chat-gpt

Elon Musk padit krijuesin e ChatGPT OpenAI

nasa2

A do të jetë në gjendje NASA të sjellë mostrat e Marsit në Tokë?

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

INFO

NA NDIQ