Mësohet se sa do të përfitojë Murinjo, pas shkarkimit nga Roma

INA
INA

17/01/2024

Hoze Murino është liruar nga detyra dhe nuk do të jetë më trajner i Romës. Humbja në “San Siro” ndaj Milanit ishte fatale – e ardhur pas eliminimit nga Kupa e Italisë nga Lazio – për një renditje që i sheh “Giallorossi” në vendin e nëntë të renditjes, pesë pikë larg pozicionit të vlefshëm për Ligën e Kampionëve.

Nëse në letër gara për vendin e katërt është ende e mundur, vazhdimi me këtë prirje do të rrezikonte komprometimin e objektivit në një kohë të shkurtër.

Por sa do t’i kushtojë Romës shkarkimi i Mourinhos?

Duke parë të dhënat zyrtare nga pasqyrat e fundit financiare, sektori i trajnerëve ka kushtuar 19.09 milionë euro në sezonin 2021/22, kur sigurisht ka pasur edhe bonuse për fitoren e Ligën e Konferencës, e cila ka ardhur falë suksesit në finalen ndaj Fejnordit.

Në sezonin 2022/23 shifra megjithatë ra pak, duke arritur në 17.97 milionë euro. Bazuar në këto të dhëna, duke qenë se bëhet fjalë për shkarkim dhe jo për dorëheqje, kjo do të thotë se për gjashtë muajt e mbetur të sezonit 2023/24 Roma do të duhet të paguajë rreth 9 milionë euro, sepse Mou vuri klauzole per pushim nga puna prej 5 mln eurosh veç rroges. Më pas kësaj shifre do t’i shtohet edhe paga e trajnerit të ri deri në fund të sezonit, për një kosto totale që sigurisht do të arrijë dyshifrore.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

luka modric

Mjeshtëria e Luka Modriçit, Real ngadhënjen në finish

xabi alonso

Mega ofertë nga gjiganti europian për Xabi Alonson – 23 milionë euro pagë në vit

milan

Milani ndalet në barazim

arian ademi

Kaos, ofendohet shqiptari në Kroaci, hidhet një ulëse në drejtim të familjes së tij

Anceloti

Ancelotti konfirmon se nuk do të përfshihet në negociatat e rinovimit të kontratës me yllin e Real Madridit

xavi

Xavi vazhdon të ëndërrojë titullin në La Liga: Nuk dorëzohemi lehtë

manchester united

Manchester United i gatshëm të paguajnë klauzolën prej 100 milionë eurosh për yllin e Sporting Lisbonës

barcelona

Laporta: Barcelona do të luftojë për titullin e Ligës së Kampionëve

Hernandez-1

Gjiganti evropian kërkon transferimin e Theo Hernandezit, nuk është Real Madridi

INFO

NA NDIQ